pátek, 04 srpen 2023 09:21

Jihočeský komorní festival a jeho druhá půle

Autor:

Osmnáctý ročník Jihočeského komorního festivalu, který se koná v letních měsících červenci a srpnu, se přehoupl do své druhé poloviny a jeho návštěvníky ještě čekají tři koncerty, z nichž první v Bechyni, druhý Zálší a poslední v Jindřichově Hradci. Festival v manželské režii dua Fialová-Nouzovský na úplný závěr představí právě jmenovaného violoncellistu společně s Gráffovým kvartetem.

 

2023-08-03-JKF-2023-01

 

Ředitelka Festivalu, violistka Kristina Fialová, naopak přišla ke slovu v úplném úvodu akce, když společně s cembalistkou Michaelou Káčerkovou hrály Gambové sonáty v Obrazárně Špejcharu v Želči. Nejbližší vystoupení návštěvníky festivalu čeká v bechyňské Galerii Záliv. Koncert 5. srpna s názvem Fórum mladých uvádí nabídne dvojici umělců, violistu Bohumila Bondarenka a cellistku Johannu Vocetkovou v dílech známých Johanna Sebastiana Bacha a Ludwiga van Beethovena a méně známého současníka, zatím 42letého Romana Haase. Československé violoncellové trio je název pořadu 12. srpna v kostele Navštívení Panny Marie v Zálší, kdy se vedle zmiňovaného Petra Nouzovského také Slováci Eugen Prochác a Jan Slávik. Společně zahrají opět díla J. S. Bacha a R. Haase a k tomu nedávno zesnulého slovenského komponisty Ilji Zeljenky. Závěrečným momentem festivalu bude Koncert pro 20 strun v kostele sv. Jana Křtitele v Jindřichově Hradci. Gráffovo Kvarteto společně Petrem Nouzovským 26. srpna zahrají díla klavíristy, skladatele i latiníka Jana Nováka a také autora období přelomu a klasicismu a romantismu znamého především tvorbou písní a symfonií Franze Schuberta.

Jihočeský komorní festival založil v roce 2005 violoncellista Petr Nouzovský s cílem zaměřit se na kulturní dění na Jindřichohradecku. Festival se během uplynulých ročníků působení rozšířil po větším území Jihočeského kraje (a jeho blízkém okolí) a věnuje se exkluzivně obyvatelům menších obcí a měst. Klade důraz na rozšíření kulturního dění do měst, kde řada faktorů neumožňuje pravidelné pořádání kulturních aktivit. Na festivalu zatím vystoupili například Václav Hudeček, Ivan Klánský, Martin Kasík, Marián Lapšanský, Zuzana Růžičková, Jan Páleníček, Jitka Čechová, Kateřina Englichová, Otakar Brousek st., Jiří Hlaváč, Vilém Veverka, Jiří Vodička či soubor Barocco sempre giovane.

 

2023-08-03-JKF-2023-02

 

Foto: Michal Žoudlík

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.