úterý, 01 srpen 2023 14:00

Čtvrt století Hudebního festivalu Petra Dvorského s českou premiérou filmu o něm

Autor:

Hudební festival Petra Dvorského se věnuje především lidskému hlasu. V mnoha žánrech od klasiky všech období přes pop, jazz i folklor se na něm představují čeští i zahraniční umělci. Letošní ročník se potýká s organizačními potížemi v souvislosti s rekonstrukcí zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Jubilejní 25. ročník však přesto přinese reprezentativní program. Festival se koná od 5. do 19. srpna.

 

2023-08-01-MHF-Petra-Dvorskeho-02

 

Za pětadvacet let svého trvání se Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského – a zvláště v posledních letech – musel vyrovnat se spoustou změn. Finišující rekonstrukce zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou si jednu vyžádala i letos. V dosud vydaných festivalových propagačních materiálech (letácích a plakátech) je uvedeno jako místo konání tří open-air koncertů zámecké nádvoří. Zámecké nádvoří se však stane místem stavebního ruchu a práce v interiérech zámku zároveň znemožní využít jeho zázemí. To způsobí a umožní návrat k tradici. Zahajovací koncert festivalu v sobotu 5. srpna, závěrečný v sobotu 19. srpna a speciální představení barokní opery „O původu Jaroměřic na Moravě“ v pondělí 14. srpna se tedy uskuteční v zámecké zahradě.

Jakkoli byl repertoár patrona festivalu Petra Dvorského za jeho kariéru velmi rozmanitý, typ a barva hlasu i pěvcův temperament jej pro italskou operu a písně předurčily. V těchto intencích je tedy vystavěn i úvodní koncert akce 5. srpna. Čtyři italští tenoři je mezinárodní projekt s účastí – jak již název napovídá – italských tenoristů, bulharského dirigenta a orchestrů z celé Evropy.

Jedním z principů uvažování hobojisty Viléma Veverky je filozofie posouvání faktických možností hudby, stejně tak nalézání nových hudebních spojení. Oba principy naplňuje nejnovější projekt Ekstase, na kterém se zásadně podílejí sopranistka Alžběta Poláčková a harfistka Kateřina Englichová. Koncert Ekstase – 8. srpna na zámku Valeč –, podle stejnojmenné písně Almy Mahler, snese poetizující přívlastek „valentýnská hudební variace“ svého druhu. Veverka na rok 2023 ohlásil typ tzv. „Nového koncertu“, který se ve své formě přiblíží – jevištně – divadelnímu představení. Artový záměr si klade za jeden z cílů další „obhajobu“ faktické potřeby živého umění jako celku a to nejen ve smyslu nalezení ideálního tvaru, v tomto případě koncertu. Nové ztvárnění hudby Almy Mahler, Gabriela Faurého, Georga Gershwina či Leonarda Bernsteina a celková koncepce je leitmotivem s výraznou rezonancí budoucnosti jevištního umění.

 

2023-08-01-MHF-Petra-Dvorskeho-09

 

Wallingerovo kvarteto, které se představí společně s recitátorem Petrem Šmídem 10. srpna opět v komplexu zámku Valeč, vzniklo v roce 1986, v současném složení hraje od roku 2016. V jejich podání zazní Dvořákovy Cypřiše, cyklus písní na text Gustava Pflegera-Moravského, a Smetanův Smyčcový kvartet č. 1 e moll „Z mého života“.

Cimbal Classic, soubor vystupující 11. srpna na zahradě Pivovaru Dalešice pod názvem Všechno je hudba, co krajem zní, je brněnská nadžánrová kapela Kateřiny a Dalibora Štruncových, která patří mezi stálice české folkové a alternativní hudební scény. Štruncův autorský rukopis a zpěv jeho ženy Kateřiny dělají z Cimbal Classiku těžko zaměnitelný soubor, který provozuje hudbu ovlivněnou folkem, folklórem, world music, ale i tzv. „vážnou“ hudbou.

 

2023-08-01-MHF-Petra-Dvorskeho-04

 

Od prvního veřejného vystoupení v roce 1995 se Ensemble Damian zaměřuje téměř výhradně na autentickou interpretaci barokní a soudobé hudby. V první oblasti čerpá z bohatého fondu českých a moravských archivů, ve druhé spolupracuje převážně se skladateli Vítem Zouharem a Tomášem Hanzlíkem, který je zároveň uměleckým vedoucím souboru. 14. srpna se v jaroměřické zahradě soubor představí scénicky operou Františka Antonína Míči O původu Jaroměřic na Moravě v režii Marka Řiháka.

Český filharmonický sbor Brno představuje špičku v oboru sborového umění. Za úspěchy tělesa stojí jeho letos jubilující zakladatel, sbormistr a ředitel Petr Fiala (*1943). Sbormistrovské a dirigentské činnosti se věnuje více než padesát let. Se svým sborem a varhaníkem Martinem Jakubíčkem uvedou Lamentationes Jeremiae Prophetae Jacoba Handla-Galluse, Rorando coeli Jana Campana Vodňanského a Korunovační mši C dur Wolfganga Amadea Mozarta. Koncert v chrámu sv. Markéty se uskuteční 16. srpna.

Spolupráce maďarského hudebního dua Veronika Harcsa a Bálint Gyémánt sahá až do let na Hudební akademii Ference Liszta. Jejich akustické duo (zpěv, kytara) se stalo jejich nejdůležitější společnou formací. Představí se v projektu Návrat jazzové princezny 17. srpna v Sýpce zámku Valeč.

 

2023-08-01-MHF-Petra-Dvorskeho-03

 

„Myslím, že mohu s klidem odejít, nový Pavarotti nastupuje na scénu,“ údajně prohlásil sám italský pěvec na adresu Petra Dvorského. V historickém sále zámku Valeč se 18. srpna uskuteční česká premiéra filmu natočeného k životnímu jubileu tenoristy spojená s besedou s tvůrci a hlavním protagonistou.

Na rozloučenou pak na závěr festivalu 19. srpna zazní vedle Mozartovy Malé noční hudby také jeho slavné Requiem. Zpívá Slovenský filharmonický sbor, sóla zastanou Marta Chila Reichelová, Lucie Hilscherová, Jaroslav Březina a Jiří Brückler, hraje Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Leošem Svárovským.

Inspirací k založení festivalu byl odkaz Františka Antonína Míči (1696–1744), který v Jaroměřicích nad Rokytnou složil kromě jiného i zmiňovanou operu „O původu Jaroměřic na Moravě“, první operu s textem v češtině, která kdy byla u nás provozována. „Přímo se nabízelo oživit tuto úžasnou symbiózu genia loci samotného zámku a zahrady a jeho bohaté hudební tradice,“ dočte se návštěvník webu festivalu. Peter Dvorský, patron festivalu, byl pro svůj mimořádný talent do opery Slovenského národního divadla angažován již během studia na bratislavské konzervatoři. Následně se mu otevřela největší světová pódia včetně milánské La Scaly, londýnské Covent Garden a Metropolitní opery v New Yorku.

 

2023-08-01-MHF-Petra-Dvorskeho-08

 

Foto: archiv a Facebook festivalu, archiv Klasiky+

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.