středa, 26 červenec 2023 09:07

Přijede i Jakub Hrůša. Koncerty Ševčíkovy akademie se chlubí známými jmény

Autor:

Ševčíkova akademie a festival odstartuje 6. srpna v Horažďovicích svůj pátý ročník. Projekt violoncellisty Tomáše Jamníka, který je připomínkou odkazu houslisty a pedagoga Otakara Ševčíka, přivítá i letos na padesát účastníků z Česka i zahraničí a zve na patnáct různorodých koncertů. Slovutným hostem letošního ročníku je šéfdirigent Bamberským symfoniků a designovaný hudební ředitel Královské opery v Londýně Jakub Hrůša.

 

2023-07-26-Sevcik-akademy-2023-01

 

Otakar Ševčík patřil ve své době k nejvyhledávanějším houslovým pedagogům a je autorem první skutečně komplexní metodiky hry na tento nástroj. O tom, jak nadčasová jeho metoda je, přitom svědčí i to, s jakým úspěchem se dodnes u hráčů setkává – a to i v zahraničí. „V USA cvičí podle Ševčíkovy metody drtivá většina studentů. Znají ji často lépe, než my v Evropě,“ říká umělecký ředitel a zakladatel Ševčíkovy akademie Tomáš Jamník, který se nedávno vrátil z půlročního pobytu v New Yorku, v rámci kterého bádal právě na Ševčíkově americkém odkazu.

Zatímco Akademie umožňuje talentovaným studentům zažít lekce u špičkových umělců, veřejnosti je určena zejména festivalová část koncertů. Ta se koná od 7. do 17. srpna a nabídne koncerty na různých místech Horažďovic: na zámku, v zámecké zahradě, v hřbitovním kostele sv. Jana Křtitele, nebo přímo na náměstí. Protagonisty koncertů budou frekventanti akademie, také však jejich lektoři: přední čeští hudebníci jako houslisté Josef Špaček a Jan Fišer nebo pěvkyně Markéta Cukrová. Ze zahraničí přijede například člen Berlínské filharmonie, violista Allan Nilles, poprvé lektorský tým obohatí houslista Niklas Liepe. Tradičním vrcholem bude 12. srpna orchestrální open-air koncert na Mírovém náměstí, který opět povede hlavní hostující dirigent České filharmonie Jakub Hrůša. Ševčíkův festivalový orchestr se pod jeho vedením věnuje odlehčenějšímu repertoáru, a to výběru z etud Otakara Ševčíka, Kindersinfonie Jiřího Kabáta, který se představí i jako sólista na violu, dále zazní Venkovská polka Svatopluka Havelky, Valčíky op. 54 Antonína Dvořáka a Serenáda č. 4 (Divertimento) Bohuslava Martinů.

 

2023-07-26-Sevcik-akademy-2023-02

 

Každý ročník Ševčíkovy akademie má svůj leitmotiv – letos je jím lidová hudba. „Folklór bude Ševčíkovku provázet po celý čas. Už na úvodním koncertu 7. srpna uvedeme skladby, které z lidové tradice čerpají, v průběhu festivalu ale samozřejmě dojde třeba i na cimbálku či kroje,“ upřesňuje Tomáš Jamník a dodává, že i samotný Otakar Ševčík považoval folklór za významný zdroj inspirace.

Doprovodný program akce sestává z výstavy Život a dílo Otakara Ševčíka, přednášek a seminářů, veřejných masterclassů a „Ševčíkových procházek“. Více informací a kompletní festivalový program naleznete ZDE.

 

2023-07-26-Sevcik-akademy-2023-03

 

Foto: archiv akademie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.