pondělí, 24 červenec 2023 09:05

Luhačovice se znovu rozezní hudbou. Nastává čas Akademie Václava Hudečka

Autor:

Sotva skončil festival Janáček a Luhačovice, už toto město zve k další hudební hostině. Akademie Václava Hudečka, prominentního českého houslisty, v letošním svém 27. ročníku zahrnuje sedmero koncertů konaných v rozmezí od 31. července do 11. srpna. Než nadejde koncertní čas akademiků, přijedou své umění předvést některé známé osobnosti české hudební scény, mezi něž patří zejména violistka Kristina Fialová a violoncellista Petr Nouzovský. Zahraje i sedmdesátník Václav Hudeček a hlavní klavírní slovo bude mít během celé akce Lukáš Klánský.

 

2023-07-24-AK-Vaclava-Hudecka-Luhacovice-01

 

Někteří z minulých vítězů Akademie Václava Hudečka dnes už platí za etablované umělce a zastávají posty koncertních mistrů, například Jiří Vodička je vítězem za rok 2002, Josef Špaček za rok 2005 a Jan Mráček za rok 2006. Ještě před soutěžními vystoupeními letošního ročníku se ale v trojici doprovodných koncertů představí mimo jiné vítězové nedávných ročníků Marie Hasoňová a Klára Klánská společně s manželi Kristinou Fialovou a Petrem Nouzovským za zvuků tělesa Barocco sempre giovane. Zahajovací koncert, při kterém Václava Hudečka a Kláru Klánskou doplní zpěváci, tenorista Vojtěch Pošvář a sopranistka Adéla Řehořová, se koná 31. července v Kulturním a kongresovém centru Elektra. Pořad Návraty vítězů 5. srpna v kostele svaté Rodiny okoření um frekventantů varhanních kurzů Mekka varhaníků Alfreda Habermanna, Tetiany Tishchenko a Moniky Šnorbertové. Krásné stavby s krásnou hudbou – koncert konaný v Poutním chrámě Narození Panny Marie ve Štípě – se koná 6. srpna a na varhany bude hrát Adam Suk. Ve dnech 7., 9. a 10. srpna navazují absolventské koncerty akademiků a celou Akademii Václava Hudečka zakončí 11. srpna Galakoncert v centru Elektra.

 

2023-07-24-AK-Vaclava-Hudecka-Luhacovice-02

 

Akademie Václava Hudečka je otevřena pro mimořádně nadané mladé houslisty, studenty konzervatoří, vysokých hudebních škol, ale i základních uměleckých škol. Vedle jejího zakladatele a patrona se studentům věnuje i houslista Jiří Fišer, pedagog Pražské konzervatoře. Akademie se mohou zúčastnit i ti, kteří již mají studium za sebou. Kritériem pro přijetí není věk účastníků, ale jejich schopnost nastudovat a veřejně provést na pódiu před obecenstvem skladbu světového koncertního repertoáru. V Luhačovicích mají talentovaní hudebníci možnost zdokonalovat jak houslovou techniku, tak především výrazovou stránku studovaných skladeb. Jde o příležitost setkat se pracovně s českým houslovým virtuosem a zahrát si na závěrečných koncertech v Lázeňském divadle. Nejlepšímu účastníkovi kurzů bude navíc umožněno společné vystoupení na některém z koncertů Václava Hudečka nejen v Praze, ale i na jiných místech republiky. Vítěz získá také mistrovský nástroj a finanční odměnu. Akce se koná pod záštitou hejtmana Zlínského kraje Radima Holiše.

 

2023-07-24-AK-Vaclava-Hudecka-Luhacovice-03

 

Foto: archiv Akademie Václava Hudečka, Facebook Václava Hudečka

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.