sobota, 22 červenec 2023 08:57

ČRo D-dur: Velcí dirigenti a chrám přírody Strausse, Beethovena a Janáčka

Autor:

„Čas od osmé večerní patří výjimečně archivním nahrávkám a připomeneme dvě dirigentské legendy a dva hudební antipody: Artura Toscaniniho a Wilhelma Furtwänglera. Ten první byl obávaný perfekcionista s italským temperamentem, druhý se proslavil velkolepou a osobitou koncepcí německé symfonické hudby.“

„Na návštěvě budeme o víkendu u hornistky Zuzany Rzounkové.“

„Syn Richarda Wagnera Siegfried napsal operu Skřítek, která je raritou i na německých scénách, a my uslyšíme její ojedinělou nahrávku.“

 

2023-07-21-Ddur-tipy-30-tyden-01

 

Stanice D-dur Českého rozhlasu vysílá výhradně klasiku, a to 24/7, tedy nepřetržitě. Hudbu vybírají, ohlašují a přibližují konkrétní lidé s jedinečným zázemím, preferencemi a vkusem. Ve všední dny „od čtyř do osmi“ je v projektu Klasika na dosah dokonce prostor pro nenápadné vzdělávání. Stanice s hudebním názvem je pro portál KlasikaPlus.cz synonymem pro „samou hudbu“. Pravidelně proto nahlíží do jejího vysílání. Co tedy D-dur nabízí v týdnu od 24. do 30. července 2023?

Pondělí začíná v 9:02 koncertem slavného čínského klavíristy Lang Langa, přesněji Koncertem č. 4 G dur Ludwiga van Beethovena, diriguje Christoph Eschenbach, hraje Orchestre de Paris. Ale už v 10:11 je na programu suita z méně známé komické opery Jeana-Philippa Rameaua Platée, pojednávající o žábě, která se zamilovala do samotného Dia. Ve 12:48 začíná další koncert, tentokrát violoncellový, od Roberta Schumanna v podání orchestru dobových nástrojů Orchestre Champs-Elysées, sólistou je Christophe Coin. V 13:52 znovu Karneval zvířat Camilla Saint-Saënse v podání tolika věhlasných sólistů, že se sotvakdy mohli znovu sejít na jednom pódiu: Martha Argerich (klavír), Nelson Freire (klavír), Gidon Kremer (housle), Isabelle van Keulen (housle), Tabea Zimmermann (viola), Mischa Maisky (violoncello) a další. Hned poté ve 14:18 poslouchejte Alpskou symfonii Richarda Strausse, která je komponována jako jednovětá symfonická báseň a jednodenní horská túra od východu slunce do večera se všemi proměnami počasí a přírodních scenérií. Den končí ve 23:03 Kvartetem pro konec času Oliviera Messiaena.

 

2023-07-21-Ddur-tipy-30-tyden-02

 

Úterý v 9:13 poslouchejte Serenádu Vítězslava Nováka, která je inspirovaná Dvořákem a Sukem a jejich serenádami. V 10:02 zazní monumentální romantické Te Deum Antona Brucknera pro sóla, sbor a velký orchestr, které snese srovnání s tím Dvořákovým. V 11:26 jiné osobité kantátové dílo, Janáčkův Amarus na epickou báseň Jaroslava Vrchlického o vztahu lásky a věčnosti. V 10:37 je na programu odpočinková Symfonie č. 4 B dur Ludwiga van Beethovena s Českou filharmonií a Paulem Kletzkim. Ve 20:00 si nenechte ujít Smyčcový kvartet Césara Francka v podání Kvarteta hl. m. Prahy. A v 23:01 skladbu pro sopránový saxofon Michaela Nymana Where The Bee Dances.

 

2023-07-21-Ddur-tipy-30-tyden-03

 

Středa nabídne v 10:20 pozoruhodný dechový kvintet Josefa Bohuslava Foerstera a v 11:36 Madrigaly pro sopránové sólo a smíšený sbor Bohuslava Martinů. V poledne můžete sáhnout do kompletní nahrávky Beethovenových smyčcových kvartetů, jak je natočilo na vrcholu své umělecké dráhy Smetanovo kvarteto. Zazní Kvartet B dur op. 130 s obávanou Velkou fugou i alternativní Finále, které zkomponoval místo ní. V 14:48 poslouchejte Symfonii č. 2 Zdeňka Fibicha na nové nahrávce Marka Štilce s Českým národním symfonickým orchestrem. Čas od osmé večerní patří výjimečně archivním nahrávkám a připomeneme dvě dirigentské legendy a dva hudební antipody: Artura Toscaniniho a Wilhelma Furtwänglera. Ten první byl obávaný perfekcionista s italským temperamentem, druhý se proslavil velkolepou a osobitou koncepcí německé symfonické hudby. S Toscaninim uslyšíme jeho americké nahrávky, mj. Smetanovu Vltavu, Debussyho Moře, Beethovenovu Symfonii č. 1 a Italské předehry. S Furtwänglerem očekávejte Beethovenovu Symfonii č. 7, Schumannovu Čtvrtou a na závěr památnou nahrávku Beethovenovy Deváté z prvního poválečného ročníku Hudebních slavností v Bayreuthu.

 

2023-07-21-Ddur-tipy-30-tyden-04

 

Čtvrtek je příležitostí pro všechny, kteří nestihli shakespearovský den: dopoledne Čajkovského Bouře, Berliozův i Prokofjevův Romeo a Julie a Smetanův Pochod k výročním Shakespearovským slavnostem, které byly zároveň oslavou české literatury schopné tohoto dramatika plnohodnotně přeložit. Odpoledne Joachimův a Thomasův Hamlet, Foersterova Suita ze Shakespeara, Smetanův Macbeth a čarodějnice, Elgarův Falstaff a Hamlet Lisztův. Od 20:00 Temlovo zhudebnění Sonetů, Smetanova Viola, fragment opery podle Večera tříkrálového a konečně ve 22:26 také Sen noci Svatojánské Felixe Mendelssohna-Bartholdyho.

 

2023-07-21-Ddur-tipy-30-tyden-05

 

V pátek v 9:06 začíná přenos vzácné nahrávky Martinů Symfonie č. 4 s dirigentem Martinem Turnovským. Radostná symfonie vítající konec války v citlivém a osobitém pojetí českého dirigenta, který většinu své dráhy strávil v exilu. Po 12:00 je ideální čas na Poetické nálady Antonína Dvořáka v podání Radoslava Kvapila z jeho klasické souborné nahrávky. Ve 14:15 čekejte na letní náladu Beethovenovy Pastorální, opět s Českou filharmonií a Paulem Kletzkim. V 15:17 naváže živelná a rovněž na panteistický chrám přírody odkazující Glagolská mše Leoše Janáčka na málo známé živé rozhlasové nahrávce Václava Neumanna. Ve 20:18 přednesou Vídeňští filharmonikové pod taktovkou Riccarda Mutiho Velkou symfonii C dur Franze Schuberta, která přináší reminiscence Beethovenovy Deváté a v mladém věku uzavírá Schubertův příběh s touto hudební formou.

 

2023-07-21-Ddur-tipy-30-tyden-07

 

Na návštěvě budeme o víkendu u hornistky Zuzany Rzounkové. Nabídne skladby Johna Williamse, Antonína Dvořáka, Sergeje Rachmaninova, Igora Stravinského, Wolfganga Amadea Mozarta, Richarda Strausse a Gustava Mahlera. V druhá části Benjamina Brittena, Antonína Dvořáka, Johannesa Brahmse, Josepha Haydna a Bedřicha Smetany. V sobotu ve 20:36 si nenechte ujít Bachovu Anglickou Suitu č. 6 s Glennem Gouldem a ve 21:59 Elgarovy Variace Enigma s Johnem Eliotem Gardinerem.

 

2023-07-21-Ddur-tipy-30-tyden-06

 

Opera v pravidelném nedělním čase 16:00 bude originální a překvapivá. Syn Richarda Wagnera Siegfried napsal operu Skřítek, která je raritou i na německých scénách a my uslyšíme ojedinělou nahrávku s německými pěvci a Norimberským orchestrem. A ve 20:55 čeká ještě Klavírní koncert č. 3 Bohuslava Martinů v podání jeho přítele Rudolfa Firkušného a pod taktovkou Libora Peška.

 

Foto: Wikipedia / Erich Salomon / volné dílo, Wikipedie / Szalay Zoltán - Fortepan 137716 / CC BY-SA 3.0, Wikipedie / Ford Madox Brown / volné dílo,  Terry Linke, Martin Máslo

Jindřich Bálek

Hudební publicista a stálý spolupracovník stanice ČRo D dur, narozen 1976 v Teplicích. V letech 2005 – 2020 byl redaktorem stanice ČRo Vltava nejprve v redakci kulturní publicistiky, později v redakci vážné hudby. Po maturitě na teplickém gymnáziu studoval Institut základů vzdělanosti UK a pak filosofii na FF UK v Praze. Je dlouholetým spolupracovníkem časopisu Harmonie a dalších médií.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.