pondělí, 03 říjen 2022 12:07

Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín na Harmonia Moraviae 2022. Robert Kružík jako violoncellista

Autor:

V úterý 4. října od 19 hodin se ve foyeru Kongresového centra Zlín koná první komorní koncert této sezóny zlínské filharmonie, a to v rámci festivalu Harmonia Moraviae 2022. K Barboře Valečkové, houslistce Filharmonie Bohuslava Martinů, se připojí současný šéfdirigent zlínského symfonického orchestru Robert Kružík, který se při této příležitosti představí jako violoncellista. Tuto „zlínskou“ dvojici doplní Stanislav Bogunia, oceňovaný klavírista a dirigent a respektovaný hudební pedagog působící mimo jiné na Hudební a taneční fakultě pražské Akademie múzických umění. Program večera přinese tvorbu z dílny hudebních skladatelů českého původu – Antonína Dvořáka, Ericha Korngolda a také slavného houslisty Váši Příhody.

 

60

 

Absolvent brněnské konzervatoře a pražské AMU s úspěchem vystudoval jak dirigování, tak hru na violoncello a získané znalosti a zkušenosti následně rozšiřoval na mnoha mistrovských kurzech,“ představují pořadatelé krátce Roberta Kružíka. Vysokou míru svého interpretačního umění prokáže Robert Kružík v rámci tohoto koncertu, který tak mimo jiné slibuje zcela nový pohled na zlínského šéfdirigenta jakožto na sólistu.

Barbora Valečková působí ve zlínské filharmonii od loňského roku. V průběhu profesní kariéry se jí podařilo dosáhnout množství významných interpretačních úspěchů – kromě řady ocenění z nejrůznějších soutěží a zisku Ceny paní Bauše Ruys, která je udělována nejlepšímu studentovi Akademie múzických umění, měla příležitost sólově vystoupit s mnoha českými orchestry. K dalším výrazným úspěchům bezesporu patří úspěšné vykonání konkurzu do Vídeňské státní opery, kde od ledna 2014 působila jako členka tamějšího orchestru s povinnostmi ve Vídeňské filharmonii.

 

61

 

Stanislav Bogunia bývá řazen k nejvýraznějším postavám české klavírní školy. Řadu let působil jako doprovodný klavírista a komorní hráč, ale i jako sbormistr a dirigent, například u Západočeského symfonického orchestru, Janáčkovy filharmonie Ostrava, Symfonického orchestru Českého rozhlasu či Pěveckého sboru Českého rozhlasu. S jeho uměním se měli možnost seznámit posluchači téměř na celém světě, od Jižní Ameriky až po Japonsko.

 

63

 

Foto: Patrik Uhlíř, Fb Barbory Valečkové, Fb ZSO M. Lázně

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.