pátek, 26 srpen 2022 09:59

MHF Silberbauerovo hudební Podyjí na jižní Moravě a v Dolním Rakousku už potřetí

Autor:

Mezinárodní hudební festival Silberbauerovo hudební Podyjí se koná už třetím rokem. Hudební díla budou letos prezentována ve svatostáncích jižní Moravy a Dolního Rakouska převážně na hudebních nástrojích z dílny znojemského varhanáře Josefa Silberbauera a jeho učitele Ignáce Jakoba Floriána Casparida. Festival, který se odehraje v termínu od soboty 27. srpna do neděle 23. října, se ponese v duchu „souboje světla a temnoty“. Pořadatelé nabídnou návštěvníkům celkem osm koncertů – pět na jižní Moravě a tři v okolí rakouského Thayatalu, na nichž se představí přední čeští i rakouští umělci. Program zahrnuje vystoupení barokních ansámblů, smíšených sborů, vokálních souborů, komorního orchestru i talentovaných dětí ZUŠ.

 

0003

 

Zahajovací koncert s názvem Kohout v barokním hávu láká posluchače do kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Vranově nad Dyjí, a to už tuto sobotu 27. srpna od 19 hodin. Představí se na něm přední český varhaník Pavel Kohout spolu se sopranistkou Helenou Hozovou s repertoárem z období baroka. Součástí koncertu je i požehnání prvního CD Kateřiny Málkové „Silberbauerovy varhany ve Vranově nad Dyjí“, které je součástí festivalu.

 

0005

 

Druhým koncertem 10. září oslaví festival Evropské dny kulturního dědictví v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Rancířově. Na koncertě zaznějí Vivaldiho a Händelova díla v podání komorního souboru Atlantis Collegium.

Tematika světla a temnoty bude rezonovat celým festivalem a protkne i hudební skladby, které budou zkomponovány pro některé z koncertů,“ uvádějí pořadatelé. Na koncertě 24. září v kostele svatého Josefa v Jevišovicích a 1. října v kostele svatého Štěpána v rakouském Retzu zazní Faurého Requiem spolu se Schubertovou skladbou Smrt a dívka. Účinkovat bude festivalový komorní orchestr Thayatal, smíšený brněnský sbor Ars Brunensis, sopranistka Eva Daňhelová a barytonista Aleš Janiga, vše pod taktovkou švýcarského dirigenta Sébastiena Bagnouda.

 

0006

 

Koncert v Louce u Znojma v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie a svatého Václava nabídne 8. října už druhým rokem společné vystoupení čtyř ZUŠ z České republiky. Cílem je podporovat mladé talentované žáky a nabídnout jim možnost vystupování na festivalu.

 

0001

 

V nádherných prostorách kostela kláštera Geras se uskuteční 9. 10. v 16 hodin koncert olomouckého varhaníka Karla Martínka, sopranistky Markéty Israel Večeřové a hobojisty Jana Kučery,“ zve festival a dodává, že 22. října se chystá výjimečný večer v Dietrichsteinské hrobce v Mikulově na Moravě. Ve spolupráci skladatelů Tomáše Pálky, Michaely Pálky Plachké a Jiřího Lukeše bude uveden melodram „Hra světla a temnoty“, který propojí jedinečným způsobem hudbu, světlo a tanec. Na koncertě se podílejí pedagogové a studenti Ateliéru světelného designu JAMU pod vedením Vladimíra Buriana. Vystoupí trumpetista Petr Hojač, klarinetista Jiří Mráz, varhanice Kateřina Málková, zpěvem ozdobí mezzosopranistka Iva Kružíková, basista Josef Škarka a tancem vše propojí Jan Razima.

 

0004

 

Festival se uzavře 23. října koncertem „Variace na starý chorál“ v rakouském Röschitzu. Zaznějí tam premiéry skladatelů Daniela Forróa a Tomáše Pálky. Představí se zde Pěvecký sbor Gaudeamus Brno, varhaník Petr Kolař a hobojistka Barbora Šteflová.

 

00009

 

Foto: Fb - MHF Silberbauerovo hudební Podyjí, Fb H. Hozové, Fb Ars Brunensis

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.