čtvrtek, 11 srpen 2022 13:27

Letošní Festival Špilberk začíná v pondělí a potrvá do čtvrtka

Autor:

Filharmonie Brno pořádá Mezinárodní hudební festival Špilberk třiadvacátým rokem a jako tradičně nabídne čtyři velké koncerty na hradním nádvoří. Drží se tak osvědčeného modelu, tedy odlehčeného programu a kombinace s jinými žánry, aby klasická hudba zazněla i pro ty, kteří na koncerty běžně nechodí. Všechny koncerty začínají v osm hodin večer a zájemci se sníženou pohyblivostí mohou využít kyvadlové osobní dopravy, která začíná jezdit hodinu před začátkem všech koncertů u parku na Husově ulici, naproti hotelu International.

 

0

 

Úvodní koncert v pondělí 15. srpna představí skladby Mendelssohna, Brucha, Stravinského, Poppera a Čajkovského. Sólistkou večera bude francouzská violoncellistka Camille Thomas, spolupracující s mnoha evropskými orchestry. Za doprovodu PKF – Prague Philharmonia přednese Bruchovu skladbu Kol Nidrei inspirovanou melodiemi židovských písní a Maďarskou rapsodii Davida Poppera. „Je to virtuózní, přesto hluboce citlivé dílo, které nabízí srovnání s Lisztem a Brahmsem. Spojuje v sobě lyričnost maďarských písní s ohnivou divokostí čardáše,“ uvedl muzikolog Lukáš Pavlica. Koncert se odehraje pod taktovkou Alevtiny Ioffe, hudební ředitelky Michajlovského divadla v Petrohradě, první ženy, která vede takto významnou instituci ve své zemi.

 

100

 

O dva dny později, 17. srpna, ovládne nádvoří filmová hudba. V podání Českého národního symfonického orchestru zaznějí největší hity Johna Williamse. Posluchači se mohou těšit na motivy z Hvězdných válek, Čelistí, Harryho Pottera, Jurského parku, Indiany Jonese nebo Schindlerova seznamu.

Ve čtvrtek 18. srpna obsadí podium brněnská artrocková legenda Roman Dragoun. Jeho písně zaznějí v netradičním aranžmá s B-Side Bandem, sborem Czech Ensemble Baroque Choir a členy Filharmonie Brno. Jedná se o unikátní projekt, který spojuje leadery Brna ve svých žánrech. „Romanovy písně zaranžoval legendární saxofonista a dlouholetý člen Orchestru Gustava Broma Zdeněk Novák. My se staráme o rytmiku a dechovou sekci, smyčcové party patří filharmonikům a pěvecký sbor dodává písním zajímavou barvu až s nádechem gospelu,“ uvedl band leader B-Side Bandu Josef Buchta s tím, že koncert povede Dan Kalousek.

 

201

 

Závěrečný, čtvrteční večer bude patřit pořádající Filharmonii Brno a jejímu šéfdirigentovi Dennisi Russellu Daviesovi. Orchestr zahraje pod širým nebem Dvořákovu Symfonii č. 9 „Z Nového světa“. Předcházet jí bude Žárlivost Leoše Janáčka a Houslový koncert D dur Ericha Wolfganga Korngolda. Tento brněnský rodák se proslavil v zámoří jako autor filmové hudby, za kterou získal ve třicátých letech dva Oscary. Skladatel dílo věnoval ženě svého učitele, Almě Mahlerové. V roce 1947 ji premiéroval Jascha Heifetz se Symfonickým orchestrem Saint Louis. Sólového partu se měla původně ujmout britská houslistka Chloë Hanslip. Kvůli zdravotním komplikacím se místo ní představí Milan Paľa, výjimečný houslista s pověstí vynikajícího virtuosa a přemýšlivého umělce, který tento koncert odehraje s Filharmonií Brno také v září v salcburském prestižním sále Großes Festspielhaus.

 

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.