čtvrtek, 11 srpen 2022 08:54

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké chystá mobilní aplikaci Říše zvuků

Autor:

Mobilní aplikace s názvem „Vysoká – Říše zvuků“ umožní toulat se přírodou, poslouchat hudbu a zároveň poznávat nové věci. Nabídne ji Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě. Návštěvníci se tak dozvědí zajímavosti ze života slavného skladatele a uslyší i hudbu, kterou tam Dvořák skládal. Interaktivní novinka bude spuštěna v den výročí skladatelova narození, tedy 8. září. Ti, kdo do památníku zavítají, si budou moci aplikaci zapůjčit i s mobilním telefonem nebo ji stáhnout do vlastního zařízení.

 

100

 

Aplikaci stačí stáhnout a nasadit si sluchátka. A pak už bloumáte místy, kudy Dvořák chodil a kde se inspiroval při komponování. Návštěvníky čeká i řada drobných úkolů, kvízů a her,“ říká ředitel Památníku Antonína Dvořáka Vojtěch Poláček.

Nevšední audiovizuální zážitek je zaměřený především na exteriéry – park, okolní lesy a louky a vesnici Vysoká u Příbramě. Procházky po okolí zámečku, kde skladatelův památník sídlí, byly pro Dvořáka jednou z nejdůležitějších aktivit. Během nich totiž poslouchal zvuky přírody a komponoval svoji hudbu. Prostřednictvím Říše zvuků chtějí organizátoři návštěvníkům zpřítomnit podobné zážitky, jaké tehdy na Vysoké zakoušel i sám Antonín Dvořák. „V hudebním doprovodu se zaměříme na skladby, které u nás na Vysoké zkomponoval. Patří k nim opera Rusalka, ale i Humoreska č. 7 či symfonická báseň Vodník,“ vysvětluje Poláček a dodává, že to byla právě příroda, co sem Antonína Dvořáka, který zavítal do Vysoké na pozvání hraběte Kounice, kdysi přilákalo.

 

101

 

Jednou z variant, které aplikace nabízí, je naučná stezka – pětikilometrový okruh po Vysoké a jejím okolí. Lidé se tu seznámí s nejdůležitějšími dvořákovskými lokalitami. Mezi ně patří Rusalčino jezírko, kostel v Třebsku, někdejší hospoda u Fenclů a také místo, kde stála budova Dvorku. Tam Dvořák zprvu bydlel. Tato budova dnes už bohužel nestojí. Roku 1871 do ní udeřil blesk a vyhořela. „V rámci naší nové aplikace bychom ji však chtěli virtuálně obnovit. Pomocí původních architektonických plánů, starých fotografií a historických leteckých snímků jsme vytvořili její digitální model. Návštěvník zamíří telefonem na louku a budova se mu na displeji objeví na původním místě v celé svojí kráse,“ popisuje ředitel památníku. Na trase nechybí ani Vila Rusalka, skladatelův památník a přilehlý nádherný anglický park. Cestou se návštěvník setká i s několika – zčásti fiktivními – pamětníky. Ti ho seznámí s nejrůznějšími tradovanými příběhy, které jsou spojené s Dvořákovým pobytem na Vysoké.

Další variantou je pak Říše zvuků. Ta nabídne návštěvníkům asi pětadvacet bodů v okolí, které si budou moci projít v libovolném pořadí. Kromě stručné informace uslyší i zvukovou stopu, která se snaží rekonstruovat historické zvuky z Vysoké z doby kolem roku 1900. Říše zvuků bude zároveň fungovat jako důmyslný zvukový puzzle. Jako odměnu za sestavení všech pětadvaceti dílků totiž návštěvník získá krátkou hudební skladbu.

 

103

 

Procházku slovem i hudbou si užijí i děti, pro které je připravena speciální verze aplikace plná drobných zvukových a vizuálních her. „Pro dětské návštěvníky jsme aktuálně dokončili také další hru určenou pro park Památníku Antonína Dvořáka. Bude založena na plnění drobných úkolů a sbírání speciálního pexesa,“ říká Poláček.

Rozšířená realita je dnes v muzeích velmi populární. Zaměřuje se však většinou na nejrůznější hry s obrazem. Vzhledem k tomu, že tématem památníku je primárně hudba, chtěli autoři dát dominantní úlohu zvuku, čímž je aplikace výjimečná. Bude sledovat i pohyb pomocí GPS a návštěvníci v ní budou mít také mapu a kompas, aby nezabloudili.

Ještě do konce roku bude možné v památníku navštívit tradiční cyklus koncertů Hudební podzim. „Na říjen chystáme také novou výstavu a rádi bychom koncem roku pokračovali i v úspěšných výchovných koncertech,“ uzavírá Vojtěch Poláček.

 

102

 

Víte, že…

– Antonín Dvořák chodíval ráno pravidelně na mše do kostela v Třebsku? Často také zašel na návštěvu ke Kounicům na zámeček, dnešní Památník Antonína Dvořáka, nebo do někdejší hospody u Fenclů, kde hrál s místními karetní hru Darda. Anebo do jednoho zdejšího statku, kam chodíval pravidelně s dětmi na oběd. Pokud tedy podávali jedno z jeho oblíbených jídel, jakým byly švestkové knedlíky či nejrůznější smetanové omáčky. V jedné boudě v lese se prý také setkával a povídal si s hajnými.

– slavný skladatel velmi často neměl konkrétní cíl – komponoval a bloumal zdejšími hlubokými lesy? Byl při tom tak zabraný do práce, že nevnímal, kam přesně jde. Podle některých svědectví musel proto s sebou mít průvodce, mladého chlapce, který na něj dával tak trochu pozor. Když pak byl ten správný okamžik jít domů a zapsat si nápady do not, musel navrhnout co nejkratší cestu.

– Dvořák na Vysoké započal, dokončil nebo cele vytvořil přinejmenším třicet velkých kompozic, z nichž mnohé patří k vůbec nejvýznamnějším v rámci celé skladatelovy tvorby? Jsou to například Čert a Káča, Jakobín, Humoresky, Symfonie č. 8 a v neposlední řadě Rusalka, se kterou je zdejší příroda už navždy spjata. V lese za zámečkem se skutečně nachází jezírko, kam údajně chodil Dvořák na procházky a kde čerpal inspiraci pro svoji nejslavnější operu. Po Dvořákově smrti bylo jezírko nazváno Rusalčiným. A skladatelův letní dům dostal jméno Vila Rusalka.

– na Vysokou odjížděl Dvořák zpravidla v květnu a do svého pražského bytu se vracel až v září či říjnu? Kromě roku 1893, kdy byl v americkém Spillville, nevynechal jediné léto.

 

Foto: René Volfík, Jakub Šmakal, archiv PAD

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.