pondělí, 14 leden 2019 13:00

Ivo Kahánek a Jakub Hrůša nahrávají s Bamberskými symfoniky dva české klavírní koncerty

Autorka:

„Rozumíme hudebně i lidsky.“

„Vždy znovu mne překvapí, jak tvořivě a přitom profesionálně dokonale orchestry pod Jakubem hrají.“

„Naplňuje mne hrdostí, že česká hudba není ve světě vnímána jen jako cosi exotického na zpestření zaběhnuté dramaturgie.“

 

tchaikovsky-4-low

 

Dva špičkoví čeští hudebníci, klavírista Ivo Kahánek a dirigent Jakub Hrůša pomalu dokončují společný projekt. V pátek a v sobotu, 18. a 19. ledna přednesou Koncert pro klavír a orchestr č. 4 „Inkantace“ Bohuslava Martinů. Současně tak završí nahrávání dvou významných českých koncertních děl, zmíněného Martinů a Koncertu pro klavír a orchestr g moll Antonína Dvořáka. Koncerty se konají v domovském sále Bamberger Symphoniker, které Jakub Hrůša už třetím rokem vede. CD vydá Supraphon letos na podzim.

Ivo Kahánka a Jakuba Hrůšu pojí mnohaleté přátelství i umělecké souznění. „Nejen že si rozumíme hudebně i lidsky, ale vždy znovu mne překvapí, jak tvořivě a přitom profesionálně dokonale orchestry pod Jakubem hrají,“ říká Ivo Kahánek. „Nedělá totiž rozdíl mezi symfonií a „pouhým doprovodem“, naopak jde vždy umělecky až na hranu možného, což je pro mne úžasně přitažlivé a motivující. On je prostě člověk, kterému chcete hudbou sdělit něco, co ještě nikomu před ním!“

 

reizenstein-2-low

 

Klavírní koncert Bohuslava Martinů „Inkantace“ neboli „Zaříkávání“ má Ivo Kahánek ve svém repertoáru déle a na mezinárodním poli s ním už mnohokrát slavil obrovské úspěchy, například v doprovodu BBC Symphony Orchestra na BBC Proms pod vedením Jiřího Bělohlávka nebo pod taktovkou Sira Simona RattlaBerlínskými filharmoniky, se kterými vystoupil po Rudolfu Firkušném jako teprve druhý Čech v historii. V lednu 2018 získal za jeho provedení za doprovodu Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo pod vedením Jeana Deroyera cenu Classic Prague Award v kategorii Sólistický výkon na prestižním mezinárodním festivalu Printemps des Arts de Monte Carlo.

„Naplňuje mne hrdostí, že česká hudba není ve světě vnímána jen jako cosi exotického na zpestření zaběhnuté dramaturgie, ale že se stala respektovanou a vyhledávanou součástí světového repertoáru,“ uvádí Ivo Kahánek.

 

Ivo-Kahnek-foto-Tom-Nosil

 

Ivo Kahánek má před sebou rušný rok, čekají ho mimo jiné. koncertní cesty do Německa, Číny, Portugalska, Mexika, Švýcarska, Polska a dalších zemí. V České republice vystupuje pravidelně například na mezinárodním  festivalu Smetanova Litomyšl, festivalu Dvořákova Praha a dalších. V roce 2018 se představil v několika koncertech České filharmonie pod vedením nového šéfdirigenta Semjona Byčkova.

 

2617392117710809729226945315048866692036379o

 

Jakub Hrůša stojí od roku 2016 v čele Bamberských symfoniků, se kterými v létě prodloužil smlouvu až do roku 2026. Současně je i hlavním hostujícím dirigentem Tokijského metropolitního symfonického orchestru, londýnského orchestru Philharmonia a od sezony 2018/2019 také České filharmonie. Pravidelně hostuje u předních orchestrů v Evropě i USA, s velkým úspěchem debutoval na podzim 2018 s Berlínskými filharmoniky, a spolupracuje také s elitními operními domy. Tvorbě Bohuslava Martinů se věnuje systematicky a je také prezidentem International Martinů Circle.

 

2675777217710821862559064358054953756304329o

 

Bamberští symfonikové jsou orchestrem tzv. českého zvuku a českých kořenů. Mají pověst jednoho z nejlepších orchestrů v Německu. V roce 1946 byli mezi jeho zakládajícími členy hudebníci Německé filharmonie v Praze, která byla po druhé světové válce zrušena.

Foto: Veronika Paroulková, Tomáš Nosil, www.ivokahanek.cz

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.