pondělí, 04 červenec 2022 12:24

Nová Komorní řada Atria na Žižkově od října

Autor:

Pražské Atrium na Žižkově přichází s novým cyklem koncertů – Komorní řadou. Bude obsahovat čtyři koncerty předních českých souborů, mezi které patří Bennewitzovo kvarteto či Epoque Quartet, ale i duo složené z houslisty Milana Al-Ashhaba a klavíristy a skladatele Adama Skoumala. Řadu v říjnu zahájí její garant, Guarneri Trio Prague.

 

1001

 

Když se podíváme na výtvarné znázornění komorních koncertů, když hráli Slavíkové, Lisztové a Chopinové, většinou vidíme sály kolem 80 až 100 míst. Komorní hudba se nepsala pro velká divadla nebo koncertní zařízení – psala se pro malé sály. Má bezprostřednější sdělení interpreta k člověku, je nejen hudebně blízko, ale i pocitově blízko,“ říká člen Guarneri Tria, klavírista a děkan HAMU Ivan Klánský.

Guarneri Trio Prague je garantem prvního ročníku Komorní řady. Hudebníci před nedávnem oslavili třicet pět let koncertní činnosti v původním složení a řadí se mezi přední interprety komorního odvětví klasické tvorby. V říjnu zahájí cyklus kanonickými díly triové literatury jako je Beethovenovo „Trio duchů“ či Haydnovo Klavírní trio G dur.

Epoque Quartet pro své vystoupení zvolil populárnější skladby, jako jsou ústřední melodie z filmu Schindlerův seznam Johna Williamse, skladby Pata Methenyho, Piazzollovo Libertango a mnoho dalších. „Mladší generaci zastoupí houslista česko-palestinského původu, Milan Al-Ashhab, který zahraje s klavíristou Adamem Skoumalem. Posluchači uslyší Tartiniho Sonátu ‚Ďáblův trylek‘, Debussyho Clair de lune, ale i Skoumalovu autorskou tvorbu,“ doplňují pořadatelé.

 

1002

 

Abonentní cyklus v dubnu příštího roku uzavře mezinárodně uznávané Bennewitzovo kvarteto. Soubor zvolil výběr smyčcových kvartetů – G dur Josepha Haydna, C dur Antonína Dvořáka a Kvartet č. 3 terezínského skladatele Viktora Ullmanna.

 

1003

 

Komorní řada Atria bude pro hudební studenty představovat masterclass v přímém přenosu. Mladšímu publiku může konvenovat zastoupení mladých umělců, jako je Milan Al-Ashhab a výběr populárnějšího repertoáru od Epoque Quartet,“ říká dramaturgyně Kristýna Borecká. Přehled koncertů je k dispozici zde.

 

1000

 

Foto: archivy interpretů

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.