pondělí, 04 červenec 2022 10:58

Za poklady Broumovska – Jan Schulmeister a Wihanovo kvarteto v sobotu Ruprechticích

Autor:

V sobotu 9. července v 18 hodin se v ruprechtickém kostele svatého Jakuba Většího rozezní počtvrté znělka festivalu Za poklady Broumovska. Festivalovému publiku se představí mladý klavírista Jan Schulmeister a Wihanovo kvarteto. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek pomůže kostelům takzvané Broumovské skupiny.

 

002

 

V rámci večera zazní Busoniho úprava Bachova varhanního chorálu Nun kommʼ, der Heiden Heiland, Debussyho Arabesky, Mozartův Klavírní koncert A dur, KV 488 v úpravě pro smyčcové kvarteto a klavír a koncert uzavře Ravelův Smyčcový kvartet F dur.

Podpora mladé generace je jedním z hlavních cílů festivalu Za poklady Broumovska. Vedle festivalu v Broumově sídlí i Mezinárodní soutěž Broumovská klávesa, která každoročně nabízí nejmladším umělcům možnost prezentace a srovnání. Laureáti soutěže získávají ocenění v podobě vystoupení pro veřejnost, včetně účinkování na festivalu,“ uvádějí pořadatelé s tím, že Jan Schulmeister je vítězem jednoho z minulých ročníků soutěže Broumovská klávesa a zároveň čerstvým laureátem soutěže Concertino Praga, se kterou festival spolupracuje. Mimo domácí vítězství obhájil Jan už dvakrát absolutní vítězství v soutěži Piano Talents v Miláně a přidal i prvenství na Soutěži Césara Francka v Bruselu a na estonské Odin International Music Competition. Vystupuje s předními českými orchestry a spolupracuje také s Wihanovým kvartetem, se kterým se společně představí právě v sobotu.

Wihanovo kvarteto je stálicí domácí kvartetní scény, českou kvartetní školu reprezentuje i v zahraničí, především v Anglii. Členy souboru jsou houslisté Leoš Čepický a Jan Schulmeister starší, violista Jakub Čepický a violoncellista Michal Kaňka. Ocenění za mimořádnou výchovnou práci a kontakt s mladou generací ve Velké Británii dokládají tři nominace na cenu královské filharmonické společnosti. Soubor je residenčním kvartetem Trinity College of Music v Londýně, ve Velké Británii účinkují Wihanovci pravidelně pro CAVATINA Chamber Music Trust v koncertech pořádaných pro popularizaci komorní hudby mezi mládeží i na mistrovských kurzech v Royal Welsh College of Music and Drama v Cardiffu, na Dartington International Summer School a Pro Corda.

 

005

 

Předchozí festivalový koncert zamířil 2. července na česko-polské hranice, do Šonova na Broumovsku. V kostele svaté Markéty, jehož lavice zaplnilo na dvě stě návštěvníků, vystoupila čtveřice mladých rakouských saxofonistů Aureum Saxophon Quartett. Soubor byl založen v roce 2015 během společných studií na Vysoké škole hudby a múzických umění ve Vídni. Hlavní snahou mladých hudebníků je kombinace klasické, jazzové, lidové a world music na té nejvyšší úrovní. Jejich úsilí ocenil i rakouský program podporující mladé umělce NASOM, do kterého jsou mladí saxofonisté zahrnuti v letech 2020 až 2022. Během koncertu, prokládaného doprovodným slovem mladých hudebníků, zazněla díla Griega, Beethovena, Bacha, Corey a Piazzolly.

 

0003

 

Foto: Michal Sedláček, Jakub Šleis, archiv Wihanova kvarteta

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.