neděle, 26 červen 2022 11:45

Desátý ročník festivalu KoresponDance od úterý. Hlavní část bude v červenci

Autor:

Pohybový, energický, magický, poetický, čistý, citlivý… Tak pořadatelé vystihují desátý ročník mezinárodního festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance. Jeho jubilejní edice láká na bohatý program zasazený do netradičních prostor, v němž si přijde na své úplně každý. Hlavní program nabídne jednadvacet různých představení umělců z jedenácti zemí. Doplní ho filmové projekce, workshopy a master classes či koncert, festivalové dění si užijí také děti. Podrobné informace jsou k dispozici na www.korespondance.cz.

 

00001

 

KoresponDance jako největší site-specific festival současného tance v České republice se každoročně koná v letních měsících v Praze a ve Žďáru nad Sázavou,“ uvádějí pořadatelé a lákají na představení v barokním zámku, ale i továrnách nebo dokonce ve vodě.

Festival startuje v Praze v úterý 28. června, a to v industriálním prostředí PRAKAB Pražské kabelovny, a jeho hlavní část bude ve dnech 14. až 17. července pokračovat na různých místech Žďáru nad Sázavou. Většina představení se uskuteční open air, počítá se ale i s mokrou variantou. Festival pořádá Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA. Vstup na pražskou část je volný.

 

00002

 

Představíme letos jedenáct souborů, produkujeme pět projektů a dvě představení s dětmi pro děti. Také letos budou součástí programu taneční filmy anebo výstava k desetiletému výročí. Věříme, že z pestré programové nabídky si vyberou všichni příznivci tanečního umění napříč generacemi, včetně dětí či seniorů,“ říká ředitelka festivalu i Centra choreografického rozvoje SE.S.TA Marie Kinsky.

KoresponDance je nejen mezinárodní, ale také interdisciplinární projekt. Ve svém nadcházejícím programu navazuje na komunitní projekty, letos s tématem Továrna v pohybu. Toto hlavní akcentované téma bude unikátně zpracováno na pražské i žďárské edici festivalu. Ve dvou funkčních továrnách se setkají jejich zaměstnanci a profesionální umělci ke společné tvorbě. „Ambicí projektu je ukázat, že taneční umění má potenciál oslovit nejen profesionální umělce, ale schopnost vyjádřit se pohybem v sobě nese úplně každý,“ vysvětluje Marie Kinsky. Filozofie festivalu neopomíná ani ekologický aspekt, a to zejména prostřednictvím svých představení. Druhé z letošních témat, Voda, bude proto reflexí současného stavu životního prostředí a klimatické změny. A tak se některá představení odehrají v kulisách vodních ploch či přímo ve vodě.

 

00004

 

Pražská část festivalu pozve do industriálního prostředí PRAKAB Pražské kabelovny, kde se za plného provozu odehraje první z komunitních projektů. Ten dá vzniknout originální choreografii pracovníků továrny ve spolupráci s česko-švýcarskou novocirkusovou skupinou Cie Pieds Perchés a dalšími českými a zahraničními umělci, v režii švýcarské umělkyně a akrobatky Stephanie N’Duhirahe. Program dále naváže impozantním pohybovým uměním s polystyrénovými objekty italského umělce Andrey Salustriho a novým cirkusem plným zábavy, rytmu a pohybu pánského mezinárodního tandemu Hippana Maleta. Nedílnou součástí pražského dne bude už tradiční KoresponDance Battle, taneční soutěž všech možných stylů s mladým charismatickým breakdancerem Kristiánem Mensou, která desátý ročník festivalu zahájí.

Hlavní část programu se už tradičně odehraje ve Žďáru nad Sázavou, zejména v lokalitě zámku, která nabízí rozmanitá zákoutí, a v přilehlém okolí, jako jsou magický poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře, působivý amfiteátr v areálu Pilák či industriální prostor místní továrny TOKOZ, ale vyrazí také přímo do ulic města.

 

00003

 

Mezi hlavní účinkující letošního ročníku patří maďarský tanečník a choreograf Josef Nadj, který přiveze projekt OMMA s osmi muži z různých koutů Afriky, kteří rozpohybují a roztančí scénu. Australský performer James Batchelor bude uměleckým realizátorem prvního z komunitních projektů ve Žďáru. Bude pracovat s objekty v tamní továrně TOKOZ a s jejími zaměstnanci a vytvoří tak neobvyklou site-specific podívanou. Izraelská choreografka a performerka Galit Liss zas předvede výsledek své práce se ženami ve zralém věku, které budou vyprávět své životní příběhy prostřednictvím pohybu. Hlavními hrdinkami jejího projektu budou ženy z Vysočiny.

Trojice českých performerek PocketArt se ve své minimalistické, ale dominantní scénografii zamyslí nad naším vztahem k přírodě a životnímu prostředí. Uskupení Bollwerk s unikátní site-specific trilogií vystoupí přímo ve vodě, Cirque Inextrémiste vtáhnou do hry samotné publikum a vytvoří tak poutavou i napínavou podívanou. Duet performerky Markéty Stránské a tanečníka a choreografa Jeana Gaudina zas přivede na scénu dva lidi chycené v trojúhelníku prázdnoty, strachu a opuštěnosti. Finská choreografka Maria Nurmela projeví svou vysokou taneční profesionalitu v abstraktně intimním spektáklu Closer to the Wild Heart. Prostor dostane také stepařské umění prostřednictvím divadelně tanečního koncertu stepařky Marie Nije a její malé kapely.

 

00006

 

Do Žďáru také zavítají Andrea Salustri a Hippana Maleta, kteří se již dříve představí na pražské edici. Streets of Žďár, to je site-specific mezinárodní setkání, které v sobě propojuje sborový zpěv, klasickou hudbu, architekturu a street dance,“ uvádějí organizátoři. S projektem BeInternational odstartuje festivalové dění v ulicích skupina italských a českých tanečníků. Součástí programu budou rovněž benefiční koncert ukrajinských hudebníků či filmové projekce. Festival nezapomíná ani na dětské publikum. Děti uvedou představení o vodě, které vytvoří s profesionálními umělci, nebo se budou moci zapojit do kreativně-vzdělávacího projektu nazvaného Škola tančí.

 

00005

 

Foto: archiv festivalu, Eva Papanková, Dáša Kubíková, Roman Raz, Darragh McLoughlin, Sophie Carles

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.