neděle, 26 červen 2022 08:25

Stadlerovo klarinetové kvarteto a Martin Gurbaľ na Hudebních výletech od úterý do čtvrtka v Brušperku, Fulneku a Ostravě

Autor:

V rámci Hudebních výletů realizovaných Svatováclavským hudebním festivalem se v novém obsazení představí Stadlerovo klarinetové kvarteto, a to hned v trojici koncertů. Zaznějí na nich díla Bacha, Farkase či Albinoniho a společně se sólistou opery Národního divadla moravskoslezského Martinem Gurbaľem Dvořákovy Biblické písně v unikátní úpravě pro čtyři různé klarinety a bas v aranži Aleše Pavlorka. Koncerty se budou konat od úterý 28. do čtvrtka 30. června v brušperském kostele svatého Jiří, ve Světě Komenského ve Fulneku a v ostravském kostele svatého Václava, vždy od 18 hodin.

 

00001

 

Dvořákovy vrcholné duchovní písně nevšední melodické krásy a hluboké citové intenzity vycházejí z Davidovy Knihy žalmů a vznikly za jeho působení v New Yorku během tří březnových týdnů roku 1894,“ připomínají pořadatelé. Skladatel na jejich zhudebnění začal pracovat v době předvelikonoční, nedlouho po uvedení své slavné Novosvětské symfonie, která mu na novém kontinentu zaručila prvenství „amerického symfonika“. Dvořákovský program Stadlerova klarinetového kvarteta okoření Antické maďarské tance či části z nejoblíbenějších Bachových děl – Umění fugy a Matoušových pašijí v neotřelých úpravách právě pro Es klarinet, klarinet a basklarinet.

Koncerty Hudebních výletů SHF budou pokračovat začátkem října. Návštěvníci se mohou těšit na jedinečné okamžiky, které v rámci svého motta „koncert v kostele je zážitek“ slibuje jeden z pěti největších festivalů klasické hudby v Česku – Svatováclavský hudební festival. Jeho devatenáctý ročník se bude konat od 2. do 28. září a nabídne na třiatřicet koncertů po celém Moravskoslezském kraji. Bude znít nejen špičkově interpretovanou duchovní a takzvanou starou hudbou, ale i jazzem.

 

Foto: archiv SHF

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.