sobota, 25 červen 2022 08:53

Klášterní hudební slavnosti v neděli – Pardubická filharmonie a Edita Keglerová v programu Vivat Benda!

Autor:

Pořadatelé festivalu Klášterní hudební slavnosti připravili na neděli 26. června zajímavý program k poctě skladatele Jiřího Antonína Bendy, od jehož narození uplyne letos tři sta let. Šumperský kostel Zvěstování Panny Marie bude od 20 hodin hostit Komorní filharmonii Pardubice s dirigentem Jiřím Petrdlíkem. V úvodu koncertu přednesou novou skladbu Tomáše Illeho – Ouverturu na téma BEnDA, která od svého vzniku zazní teprve potřetí. Sólového partu v Bendově Koncertu pro cembalo a orchestr F dur se ujme uznávaná hráčka Edita Keglerová a závěr hudebního setkání bude patřit Bendově melodramu Ariadna na Naxu, v němž vystoupí herci Ivana Jirešová, Apolena Veldová a Petr Stach v režii Věry Šustíkové.

 

002

 

Bendův slavný melodram Ariadna na Naxu nastudovala Věra Šustíková, která je současně předsedkyní Společnosti Zdeňka Fibicha pořádající festival melodramu. „Dirigent Jiří Petrdlík se provádění melodramu, ať už koncertně či scénicky, často a úspěšně věnuje a herci Ivana Jirešová, Apolena Veldová i Petr Stach mají s tímto hudebně-dramatickým žánrem také bohaté zkušenosti,“ uvádějí pořadatelé.

V úterý 28. června festival na nádvoří Augustiniánského kláštera ve Šternberku nabídne slavné evergreeny amerického skladatele George Gershwina. Muzikálové hity, které skládal pro Broadway, jako The Man I Love, Embraceable You či Clap Yo’ Hands zazpívá mezzosopranistka Edita Adlerová v doprovodu akordeonisty Petra Vacka.

Ve čtvrtek 30. června nádvoří zámku Velké Losiny rozezní akordeony. Duo Absoluto tvoří dvacetiletý Martin Kot s o sedm let mladším Viktorem Stockerem. Zazní hudba od Bacha přes tango Ástora Piazzolly až po skladby moderních autorů.

 

Duo-Absoluto

 

Koncert autorské dvojice Jedlinský & Fischer s lehkostí překračuje hranice hudebních žánrů a přináší strhující spojení world music, klasické hudby a jazzu. V jedinečných barvách zvuku houslí a akordeonu zazní vlivy balkánské, židovské, irské, skotské, romské i mnohé další. Koncert se bude konat v pátek 1. července v Sala terreně zámku Bruntál.

Klášter na Hedeči v Králíkách bude v neděli 3. července patřit violistce Jitce Hosprové a houslistovi Mauriziu Sciarrettovi. Violistka s italským manželem přednesou skladby věnované jejich nástrojům z pera Wolfganga Amadea Mozarta, Bohuslava Martinů, Alessandra Rolly, Johana Halvorsena a českého současného skladatele Jiřího Gemrota.

 

003

 

Hudebně pantomimický večer se odehraje v secesní Tančírně v Račím údolí v pondělí 4. července, kde zazní tango v mnoha svých podobách. Soubor Tango Quartetto Re Campo se spojí se slovenským mimem Vlado Kulíškem a v hudebně pohybové performanci provedou diváky od počátků tanga argentina dvacátých až třicátých let minulého století přes oblíbené tango nuevo Ástora Piazzolly až po osobité kompozice českého skladatele a akordeonisty Petra Zámečníka.

 

Foto: Václav Jirásek, Jiří Kučera, archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.