čtvrtek, 23 červen 2022 18:37

Hudební léto v Kuksu už potřinácté

Autor:

13. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks začíná už tuto sobotu. Od 25. června do 20. srpna nabídne celkem pět koncertů. Na zahajovacím vystoupí PKF – Prague Philharmonia v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem. Následující pak budou tradičně v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu vždy od 18:00. Představí se na nich sólista Vídeňské státní opery Jörg Schneider, španělská sopranistka Beatriz Lafont, rakouský varhaník Wolfgang Kogert, houslista Milan Al-Ashhab, trumpetisté Vladimír Rejlek a Walter Hofbauer, soubor Musica Florea a další. Vedle novodobé premiéry skladby z kukského archivu zazní i světová premiéra skladby profesora Mozartea v Salcburku Kurta Estermanna.

 

1

 

Festival zahájí v sobotu 25. června od 18 hostin v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Janem Fišerem. Na úvod bude oživen odkaz Jiřího Antonína Bendy, českého skladatele působícího v Berlíně, od jehož narození letos uplyne 300 let. Z jeho pera je Sinfonia z opery Vesnický trh. Na tuto skladbu naváže hudebně i tematicky Symfonie č. 83 g moll „Slepice“ od Josepha Haydna. Večer završí Symfonie č. 41 C dur „Jupiter“ Wolfganga Amadea Mozarta.

 

0005

 

Druhý koncert, stejně jako všechny následující, se vrátí už do tradičního dějiště festivalu. V kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu vystoupí v sobotu 9. července tenorista a sólista Vídeňské státní opery Jörg Schneider a rakouský varhaník Wolfgang Kogert, který vyučuje hru na varhany na univerzitě Mozarteum v Salcburku a je varhaníkem proslulé Wiener Hofburgkapelle. Varhanní skladby budou od Johanna Sebastiana Bacha, Leopolda a Wolfganga Amadea Mozarta. Vokální díla reprezentují árie Ombra mai fu z Händelovy opery Xerxes, Mit Würd und Hoheit angetan z Haydnova oratoria Stvoření nebo Dann werden die Gerechten leuchten z Mendelssohnova oratoria Eliáš. Vrcholem tohoto koncertu bude světová premiéra kompozice profesora Mozartea v Salcburku Kurta Estermanna „Vier Sporck-Arien für Orgel“.

Třetí koncert 23. července nabídne dva české trumpetisty. Za varhanního doprovodu Jakuba Janšty zahraje profesor pražské AMU Vladimír Rejlek a trumpetista České filharmonie Walter Hofbauer. Páteří programu jsou kompozice pro dvě trubky – Vejvanovského Sonata vespertina, Vivaldiho Concerto C dur, Manfrediniho Concerto D dur nebo Suita D dur, kterou napsal J. Clarke. Z varhanní tvorby uslyšíme Bachův chorál Nun komm, der Heiden Heiland BWV 659, Einleitung, Thema und Variationen in A dur od Adolfa Hesse, Preghieru Oreste Ravanella i varhanní improvizaci.

 

0001

 

Na čtvrtém koncertu 6. srpna zazpívá španělská sopranistka Beatriz Lafont, která vystoupí spolu se souborem Musica Florea a jeho uměleckým vedoucím Markem Štrynclem. Program převážně z francouzské a španělské barokní hudby uvede autory jako Jean-Baptiste Lully, Jean-Philippe Rameau, Francisco Hernández de Illana, Antonio de Literes, ale i další skladatele jako Antonio Vivaldi nebo Antonín Reichenauer. Také zazní novodobá premiéra skladby z kukského archivu, Agnus Dei od Stephana Sailera (1741–1814).

Festival zakončí 20. srpna houslista Milan Al-Ashhab, vítěz několika světových houslových soutěží, který zahraje Bachovu Ciacconu d moll, Schubertova Krále duchů v úpravě pro sólové housle H. W. Ernsta a Paganiniho Nel cor piu non mi sento. Varhany na tomto koncertu rozezní také vítěz světových soutěží Pavel Kohout, který zahraje Bachovo Concerto G dur BWV 592, Fugu in d Josefa Segera, Preludium, fugu a variace h moll Césara Francka a Fantasii na motivy „Vyšehrad“ od B. Smetany, kterou vytvořil Josef Klička.

 

0009

 

Foto: Wikipedia, ilustrační - archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.