středa, 22 červen 2022 14:58

Ostravský festival NODO 2022 od soboty do čtvrtka

Autor:

Ostrava bude opět hostit opery minulého a současného století a jejich tvůrce. Národní divadlo moravskoslezské zve na další ročník festivalu NODO 2022 (New Opera Days Ostrava / Dny nové opery Ostrava). NDM ho pořádá s Ostravským centrem nové hudby (New Music Ostrava) a letos se bude konat ve dnech 25. až 30. června. Během šesti dní nabídne přehlídka osm nových inscenací. Většina produkcí se opět odehraje v Divadle Jiřího Myrona a Divadle Antonína Dvořáka. Ve světových nebo českých premiérách může publikum vidět díla světově uznávaných skladatelů Salvatora Sciarrina, Luigiho Nona nebo Petra Kotíka. Prostor dává dramaturgie festivalu jako vždy i mladé generaci – zaznějí díla Matouše Hejla, Lucie Páchové, Miroslava Tótha, Jamese Laytona nebo Judith Berksonové.

 

557

 

Upozorním například na zahajovací večer 25. června – v české premiéře zazní v Divadle Jiřího Myrona dílo Salvatora Sciarrina Superflumina. Součástí NODO 2022 bude kompletní provedení šestihodinového díla Many Many Women od Petra Kotíka (27. června),“ uvádí ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil.

Přehlídka vyvrcholí 30. června jednou z nejnáročnějších produkcí v historii NODO, a sice zvukově-prostorovým monumentem Luigiho Nona „Prometeo. Tragédie slyšení“. Čtyři orchestry se dvěma dirigenty, pěvecký sbor, řada instrumentálních i vokálních sólistů, vypravěči a rozsáhlá elektronická aparatura – to vše v prostoru Trojhalí Karolina v centru Ostravy.

 

556

 

V našem Divadle Antonína Dvořáka nabídneme například 26. června dílo Matouše Hejla a Lucie Trmíkové Opera Ibsen/Přízraky. V úterý 28. června budou mít tamtéž premiéru tři díla dalších skladatelů mladé generace: Judith Berksonové, Jamese Laytona a Lucie Páchové,“ doplňuje Jiří Nekvasil.

 

Foto: FB festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.