neděle, 19 červen 2022 08:52

Sedmnáctý ročník festivalu Za poklady Broumovska v sobotu zahájí premiéra skladby Kryštofa Marka

Autor:

Premiérou skladby s názvem Krajina paměti rezidenčního skladatele Kryštofa Marka bude v sobotu 25. června zahájen sedmnáctý ročník festivalu Za poklady Broumovska. Zazní v podání harfistky Kateřiny Englichové a Filharmonie Hradec Králové pod vedením Andrease Sebastiana Weisera. Na zahajovací koncert naváže dalších dvanáct prázdninových koncertů v kostelích broumovské skupiny a doprovodný program na konci léta. Vstupné na většinu koncertů zůstává dobrovolné – výtěžek putuje na pomoc kostelům.

 

00001

 

Průvodním motivem 17. ročníku festivalu je Krása dialogu. Dialog hudby a architektury se promítne i do obsahu premiérové skladby rezidenčního skladatele festivalu Kryštofa Marka na zahajovacím koncertě festivalu. V sobotu 25. června v 18:00 zazní v klášterním kostele sv. Vojtěcha v Broumově Markova premiéra s názvem Krajina paměti,“ uvádějí pořadatelé. Skladba vznikla na objednávku festivalu a připomene třísté výročí úmrtí Kryštofa Dientzenhofera, stavitele kostelů broumovské skupiny, které budou letos v červenci zařazeny mezi národní kulturní památky. Kromě Markovy skladby jsou na programu také Debussyho Tance pro harfu a smyčcový orchestr, Ravelova Introdukce a Allegro pro harfu, flétnu, klarinet a smyčce a Dvořákova Serenáda pro smyčce.

Názvy jednotlivých vět své kompozice uvádí skladatel Kryštof Marek následovně:

1. věta – Uzdravování paměti – Věta vyjadřuje touhu po uzdravení paměti broumovské krajiny, do které se promítly mnohé křivdy a mnohá bezpráví. Je podstatné to s vědomím tragických historických událostí odpustit. Brázdy paměti se stanou úrodnými pouze v případě odpuštění.

2. věta – Cesta za Hvězdou – Věta symbolizuje cestu ke kapli s názvem Hvězda. Po vystoupání nad údolí je nám umožněn nádherný výhled do krajiny přinášející širší horizont, nadhled, uvědomění si souvislostí, ale také určitý odstup od ran historie. Jde o pomyslné putování za světlem v meditativní rovině.

3. věta – Velký návrat – Věta symbolizuje sestoupení zpět do údolí od kaple Hvězda. Je to návrat do reality, ale s vědomím uskutečněného setkání se s pamětí krajiny, s lidskými osudy. Toto uvědomění přináší odvahu jít dál, odpouštět. Učí nás, že jen v případě odpuštění se naše paměť může stát úrodnou. Věta vyzdvihuje odvahu k životu, odvahu k lásce.

 

00003

 

Po zahajovacím koncertu budou každou prázdninovou sobotu následovat další vystoupení renomovaných českých i zahraničních interpretů,“ nastiňují organizátoři. Festivalovým posluchačům se představí rakouští saxofonisté Aureum Saxophone Quartett, klavírista Jan Schulmeister a Wihanovo kvarteto, izraelský klavírista Boris Giltburg, trumpetisté Marek Vajo a Jiří Houdek s varhaníkem Alešem Bártou, Cimbálová muzika Milana Broučka a zpěvák Václav Noid Bárta, Kateřina Englichová s pěvkyní Markétou Cukrovou, polský hornista Pawel Cal a účastníci a lektoři Letních hornových kurzů: Olivier Darbellay, Jens Plücker, Zuzana Rzounková, Jan Vobořil, houslista Kristian Mráček s violoncellistou Davidem Pěruškou, německý klavírista Matthias Kirschnereit a slovensko-maďarský Orchestr Beliczay s hornistkou Zuzanou Rzounkovou, klarinetistou Milanem Polákem a klavíristkou Janou Goliášovou.

 

00002

 

Na konec srpna plánuje festival pokračovat v experimentu z minulého roku v podobě Festivalového Finále, tedy dvoudenního programu směřovaného především do areálu Broumovského kláštera – národní kulturní památky. Koncentrovaný program představí kromě renomovaných umělců také regionální umělce v různých akustikách a prostředích, které nabízí samotný areál kláštera (kostel svatého Vojtěcha, Zahrada, Sál Dřevník). Hudební program doplní profesionální divadelní představení pro děti Naivního divadla Liberec a prohlídky spojené s hudebním vystoupením Tria Braunensis zaměřené na otisky barokního umění v broumovském klášteře, včetně prohlídky refektáře, knihovny s mnoha vzácnými tisky a barokního kostela svatého Vojtěcha.

 

Foto: archiv festivalu, Martin Juha Foto

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.