sobota, 11 červen 2022 11:40

PKF — Prague Philharmonia zakončí v neděli sezonu

Autor:

Francouzsko-německými hudebními dialogy zakončí v neděli aktuální sezónu PKF — Prague Philharmonia. Poslední abonentní koncert se odehraje 12. června ve Dvořákově síni Rudolfina. Orchestr povede jeho šéfdirigent Emmanuel Villaume. Zazní skladby Debussyho, Francka, Wagnera, Berlioze, Glucka, Rameaua, Couperina a Bacha.

 

111

 

Nejrozmanitější program celé sezony si PKF — Prague Philharmonia nechala na samý závěr. V rámci posledního abonentního koncertu zazní devět skladeb od osmi autorů, díla různých stylových období i žánrů od vrcholného baroka až na začátek 20. století, nebo ještě dál - některá díla totiž orchestr zahraje v novějších úpravách. Hudbou Francoise Couperina se inspiroval Thomas Adés, Bachově „Malé“ fuze dal orchestrální podobu dirigent Leopold Stokowski.

Orchestr navazuje i na to, že se v této sezoně věnoval Francii. V programu se ale hudba Francie mísí s vlivy německými, díky čemuž si program vysloužil název Francouzsko-německé hudební dialogy. „Mluvíme-li o škole francouzské, musíme vždy brát v potaz inspirace a reakce na hudbu německou. A to platí i naopak – francouzská hudba byla potravou pro německé a italské skladatele. Bez Berlioze by nebylo žádného Wagnera. Mou soukromou teorií či domněnkou je, že Berlioz předvídal věci, které přišly až o století později, například minimalistickou repetitivní hudbu,“ vysvětluje šéfdirigent orchestru Emmanuel Villaume.

 

113

 

Poprvé v celé sezoně dostane více prostoru hudba operní, byť zastoupena instrumentálními čísly. Na programu jsou hned dva operní reformátoři: Christoph Wilibald Gluck a Richard Wagner. Od Glucka dramaturgie vybrala předehru k opeře Orfeus a Eurydika, od Wagnera zazní jedno z nejkrásnějších instrumentálních čísel z jeho oper, Kouzlo Velkého pátku. Barokní operu reprezentuje předehra k Zaïs Jeana Philippa Rameaua, francouzské operní trendy 19. století nastíní číslo Královský lov a bouře z Berliozovy velkolepé opery Trójané. Do tajemného středověkého světa zas přenese suita z opery Pelléas a Mélisanda od Clauda Debussyho.

 

Foto: Pavel Hejný, Ivan Malý

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.