sobota, 11 červen 2022 12:17

SOČR s Leilou Josefowicz a Alexanderem Liebreichem v pondělí v Rudolfinu

Autor:

Symfonický orchestr Českého rozhlasu zve na pondělí 13. června od 19:30 hodin do Dvořákovy síně Rudolfina, kde se završí jeho spolupráce s šéfdirigentem Alexanderem Liebreichem. Vedle Sukovy Pragy a Straussovy Alpské symfonie publikum čeká také Smuteční koncert Karla Amadea Hartmanna s americkou houslistkou Leilou Josefowicz. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur.

 

00001

 

Myšlenku adorovat a glorifikovat Královské město Prahu pojal Josef Suk při zahraničních cestách Českého kvarteta, ve kterém po čtyři desetiletí usedal k pultu druhých houslí,“ uvádějí pořadatelé. Programní skladbu koncipoval monumentálně, ale současně v ní našel orchestrální barvy blízké impresionismu a možná i Richardu Straussovi. Premiéra se uskutečnila v prosinci 1904 kupodivu nikoli v Praze, ale v Plzni.

Dramaturgie orchestru vysvětluje, že Concerto funebre pro housle a smyčcový orchestr napsal Karl Amadeus Hartmann pod dojmem okupace Československa v březnu 1939. Intelektuální a duchovní zoufalství neklidné doby fašismu postavil uměleckými prostředky do kontrastu s nápěvy prostoupenými výrazem naděje. Dílo bylo poprvé uvedeno v únoru 1940 ve švýcarském městě Sankt Gallen.

 

00002

 

Dnes slavná Alpská symfonie Richarda Strausse byla svého času mnohými podceňována, či dokonce zatracována jako příliš popisná. „Posluchač během hodiny projde dnem od rozbřesku přes výstup na samý vrchol hor až k večernímu zklidnění. Sleduje apoteózu přírody, velebný lyrický obraz plný okouzlení, velké malířské plátno, jehož monumentalitu plně přehlédne teprve až se smírně uzavíraným koncem skladby,“ popisují skladbu organizátoři. Její berlínskou premiéru následovala hned v roce 1916 premiéra americká.

 

Foto: Vojtěch Brtnický

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.