čtvrtek, 02 červen 2022 14:15

V neděli začíná festival České doteky hudby

Autor:

Čtyřiadvacátý ročník a přeloženou část minulého ročníku Mezinárodního hudebního festivalu České doteky hudby zahájí pořadatelé v neděli 5. června v 15 hodin v klášteře bosých karmelitánů v Praze na Hradčanech. V programu nazvaném Na křídlech písně tam vystoupí sopranistka Karolína Janů s Duem Beautiful Strings. Festival nabídne celkem čtrnáct projektů, které se budou konat převážně v Praze, a potrvá až do ledna příštího roku. 

002

 

České doteky hudby na červen do Novoměstské radnice pozvaly Dvořákovo klavírní kvarteto s hostem Cyrilem Höschlem, dále zde nabídnou večer písní Moniky Načevy a Michala Pavlíčka ve spolupráci s Jáchymem Topolem, Oldřichem Kopeckým a dalšími. V Obecním domě vystoupí houslista Ivan Ženatý s Filharmonií Bohuslava Martinů a dirigentem Leošem Svárovským. V rámci koncertu zazní Koncertní fantazie „Ztraceným láskám“ pro housle a orchestr Juraje Filase. V Anežském klášteře zazní hudba Brahmse, Dvořáka, Honeggera a Faurého v podání zahraničních a českých umělců ve spolupráci s Ensemble Martinů a zpěvačka a skladatelka Gabriela Vermelho se skupinou GaRe a originálním tanečním seskupením Martina Dvořáka ProArt ve večeru post-weillovského kabaretu na texty básníka Jana Velíška potěší návštěvníky Novoměstské radnice. Červencového koncertu ke stému výročí narození Otmara Máchy se zúčastní dva švýcarští umělci – klarinetista Wenzel Grund a dirigent Claude Villaret, a to po boku Filharmonie Hradec Králové.

 

005

 

Na zámek Mělník je na prosinec naplánován koncert k předsednictví České republiky v Radě Evropské unie v návaznosti na předsednictví Francie – vystoupí na něm houslista Ivan Ženatý a Moravská filharmonie Olomouc, kterou povede německý dirigent Gudni A. Emilsson. Dále pořadatelé pozvali soubor Czech Philharmonic Virtuosi se zahraničními hosty, ISHA trio – sopranistku Lucii Rozsnyó s flétnistkou Kristinou Vaculovou a klavíristkou Sárou Medkovou, a soubor V4 Violoncelli, který reprezentují Jiří Bárta, Tamás Mérei, Aleksandra Ohar a Jozef Lupták.

 

003

 

Symfonický a vokálně instrumentální koncert věnovaný pětasedmdesátému výročí narození Ivana Kurze se v prosinci odehraje v kostele svatých Šimona a Judy, kam pořadatelé pozvali violoncellistku Dittu Rohmann, mezzosopranistku Lucii Duchoňovou a The Polish Wieniawski Philharmonic Orchestra In Lublin s dirigentem Wojciechem Rodkem. Stejný orchestr pod taktovkou Ondreje Olose na konci prosince vystoupí v Sále Bohuslava Martinů s hosty – harfistkou Klárou Bábel a klarinetisty Annou Paulovou a Jiřím Hlaváčem. Poslední, lednový koncert obstará Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu s maďarským dirigentem Gergelyem Tóthem, polskou houslistkou Marií Machowskou a naší violistkou Jitkou Hosprovou.

 

004

 

Foto: Jan Foltán, Dvořákovo klavírní kvarteto / archiv, Panzography, archiv MfO

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.