neděle, 29 květen 2022 14:09

Concentus Moraviae letos s Magdalenou Koženou a Simonem Rattlem

Autor:

Letošní Mezinárodní hudební festival Concentus Moraviae zve na zázračné putování prostorem i časem. Od úterý 31. května do pondělí 27. června nabídne cestu kolem hudebního světa. Na třech desítkách koncertů a v množství doprovodných akcí zamíří k hudebním kořenům umělců a nabídne možnosti, jak lze tímto jedinečným dědictvím okouzlit současného posluchače. K množství výjimečných účinkujících se připojí i patronka festivalu Magdalena Kožená společně se Simonem Rattlem.

 

102

 

Festival Concentus Moraviae se na svoji každoroční pouť po krásných místech jižní Moravy a Vysočiny vydává už posedmadvacáté. Cestovní plán mu letos připravili dirigent a flétnista Kaspar Zehnder a houslista Pavel Fischer. První z nich jako dramaturg, dirigent i flétnista, druhý jako rezidenční umělec. „Kasparův program je skvělou syntézou švýcarské preciznosti, nekonečné umělecké zvědavosti a bohatých hudebních zkušeností. Pracovat je radost i s letošním rezidenčním umělcem, houslistou, zpěvákem a skladatelem Pavlem Fischerem. Oba povedou každý svůj rezidenční soubor; ansámbly, které u nás nastudují program pouze pro festival, jsou letošní novinkou,“ uvádí ředitel festivalu David Dittrich.

Pavel Fischer se svými přáteli zahraje hudbu od balkánských lidovek až k Dvořákovi, Martinů či Bartókovi. Provázanost klasiky s lidovými zdroji i současným hudebním uvažováním patří ke všem jeho projektům. V různých formách a kombinacích se ale promítne také do celého programu festivalu.

 

100

 

Bulharský ženský sbor ověnčený cenou Grammy za nejlepší folklorní nahrávku Tajemství bulharských hlasů připomene folkloristu Marcela Celliera i celosvětový zájem, který jeho nahrávky před mnoha lety vyvolaly,“ uvádějí organizátoři a dodávají, že špičkový houslista Sergey Khachatryan se svou sestrou Lusine přivezou na festival arménskou klasiku i hudební vlivy země, která jako první na světě přijala křesťanství. Arcadia Quartet a jeho přátelé zavedou posluchače do Rumunska, Les Musiciens de Saint-Julien zase do irského Kilkenny.

 

103

 

Koncert OK Percussion Duo a s ním spojená diskuse ve Velkém Meziříčí připomenou, že v kořenech každé synagogy stojí potřeba setkávání. Mužský sbor z Kyjova vzdá hold rozhlasovému redaktorovi Jaromíru Nečasovi, jehož zásluhou nahrávali svá první alba sourozenci Ulrychovi, Hradišťan i Jaroslav Hutka. Varhaník Bálint Karosi a vlámské saxofonové kvarteto Bl!ndman zdůrazní, že k základům Concentu Moraviae patří od samého začátku Bachova hudba v nejrůznějších podobách.

Letos přijedou i muzikanti ze Španělska – s temperamentní hudbou své domoviny se představí klavíristka Judith Jáuregui i kytarista Rafael Aguirre. Dalšími klavírními hosty budou gruzínské sestry Natia a Tamar Beraiaovy.

 

104

 

Kaspar Zehnder se představí nejen jako dirigent, ale také jako flétnista projektu Soirée, jehož hlavními postavami jsou mezzosopranistka Magdalena Kožená a dirigent Simon Rattle – tentokrát ovšem v roli klavíristy. Mimořádná příležitost slyšet špičkové hudebníky v atmosféře bezprostřední radosti z hudby uzavře celý festival v jedinečném prostředí Kongresového centra Zlín.

 

105

 

Užijte si letošní Concentus Moraviae jako lahodnou fúzi múzických umění a architektury i přátelských setkání! Na shledání s Vámi se těším při jeho závěrečném koncertě, na kterém se přiznám ke svým hudebním kořenům i já – od malička mě provázejí písně, a proto jsem si se svými přáteli připravila písňový večer, na kterém nebude chybět ani Janáčkova a Dvořákova hudba,“ srdečně zve posluchače patronka festivalu Kožená.

Pořadatelé připravili i doprovodné programy festivalu – Hudba na kole v nádherném prostředí Lednicko-valtického areálu a Pálavy bude mít v sobotu 11. června opět o několik hudebních zastavení více. Tradice snoubení hudby s výtvarným uměním letos zavítá do renomované mikulovské Galerie Závodný, kde se bude 9. června konat vernisáž výstavy výtvarníka Břetislava Malého. Festivalovou tradicí už jsou i projekty přispívající k řešení konkrétního cíle v některém z festivalových měst. Po židlích pro Pernštejn či prknech pro lysickou kolonádu se letos festival soustředí na Novou synagogu ve Velkém Meziříčí; 5. června dojde nejen na koncert OK Percussion Duo přímo v synagoze, ale předcházet mu bude debata „Z obchodního centra ke kulturní komunitě“ vedená v Jupiter clubu Borisem Klepalem. Podrobnosti o programu, doprovodných akcích, vstupenkách a veškeré aktuality naleznete na www.festivalcm.cz.

 

107

 

Foto: Facebook, archiv P. Fischera, Philippe Bréard, Jordi Socías, Perrenoud Guy, Fb projektu Hudba na kole 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.