pondělí, 16 květen 2022 09:10

Osudová Komorní filharmonie Pardubice v pondělí a ve středu

Autor:

Komorní filharmonie Pardubice v místní Sukově síni Domu hudby v tomto týdnu uvede koncertní program nazvaný Osudová, který provede pod taktovkou Yu-Ana Changa. Dirigent tchajwanského původu se v Pardubicích představí poprvé. Ještě nedávno působil jako asistující dirigent při Boston Symphony Orchestra a nyní zastává pozici šéfdirigenta u Taipei Chinese Orchestra, odkud vyráží hostovat k orchestrům po celém světě. Sólistou koncertů bude klavírista Jan Bartoš. Koncertní program Osudová se odehraje ve dvou reprízách – v pondělí 16. a ve středu 18. května, vždy od 19 hodin.

 

222

 

V úvodu obou koncertů zazní předehra k Schubertově Rosamundě, následovat bude Mozartův Koncert pro klavír a orchestr č. 20 d moll, při kterém se jako host představí klavírista Jan Bartoš, a závěr bude patřit Beethovenově Symfonii č. 5 c moll „Osudové“. Autor ji psal v době, kdy začal přicházet o sluch, což se mu – jako úspěšnému klavíristovi a skladateli krátce po třicítce – zdálo jako konec života i umělecké dráhy. Symfonie je zachycením dlouhé cesty, na které se člověk s osudem pere a nenechává se jím zlomit. „Poselství symfonie můžeme chápat tak, že osud není nezměnitelný, a hlavně nemá nad člověkem moc. Vždycky je naděje,“ uvádí KFP.

Komorní filharmonie Pardubice vyhlíží novou, čtyřiapadesátou sezónu. V neděli na tiskové konferenci zveřejnila její koncertní program. „Návštěvníci květnových koncertů se mohou těšit, že obdrží tištěnou brožuru nadcházející sezóny a dozví se, jaké hudební hvězdy do Pardubic zavítají a jaké hudební tituly zazní,“ informují pořadatelé.

 

333

 

Foto: archiv Yu-Ana Changa

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.