čtvrtek, 12 květen 2022 13:00

Dvořákova Rusalka v červnu jako open air ve Vysoké

Autor:

V parku u Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami se uskuteční tři představení opery Rusalka. Dílo tam zazní po sedmdesáti letech. Projekt má mít premiéru 19. června večer, reprízy jsou naplánovány na 22. a 25. června. 

 

99

 

Rusalka se bude odehrávat v přírodních kulisách pod širým nebem na různých místech zámeckého parku. Dějištěm prvního jednání bude jezírko a okolní stromoví, pak se diváci přesunou k zámečku. Opera podle pořadatelů zazní jako kouzelný příběh první lásky.

 

100

 

Titulní roli alternují sopranistky Anita Jirovská a Eliška Gattringerová, jako Princ se představí Peter Malý, Ježibabu ztvární Alžběta Symerská, Vodníka Martin Vodrážka a Cizí kněžnu Karolína Cingrošová v alternaci s Barborou Ďubekovou. Operu nastudují švýcarský dirigent Sébastien Bagnoud a režisér Dominik Beneš. Spoluúčinkovat bude čtrnáctičlenný orchestr a chybět nebude pantomima. Sbor a taneční část představení doplní ve spolupráci se ZUŠ Open žáci Základní umělecké školy Antonína Dvořáka v Příbrami, děti z Hořovic, Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra, sbor Krásky a další.

Na Vysoké Dvořák Rusalku komponoval. Od osmdesátých let tam měl jako letní byt vlastní vilku, nesoucí dnes jméno Rusalky. Byla jeho druhým domovem, dodnes je v držení rodiny a veřejnosti není běžně přístupná. Památník s expozicí vznikl v nedalekém zámečku, který patřil skladatelovu švagrovi hraběti Václavu Kounicovi. V lese za zámečkem je jezírko, kam údajně chodil Dvořák na procházky.

 

102

 

Dvořák na Vysokou jezdil pravidelně a měl to tu moc rád. Novorenesanční zámeček, rozsáhlý park a les s jezírky, z nichž dnes jedno nese Rusalčino jméno, a obecně nádherná okolní krajina. To všechno jsou místa, která světoznámého skladatele inspirovala,“ říká ředitel Památníku Antonína Dvořáka Vojtěch Poláček.

Rusalka byla na Vysoké naposledy kompletně provedena v padesátých letech. Spolu s Památníkem Antonína Dvořáka pořádá červnový projekt Opera studio Praha. Uvedení opery je součástí Středočeského kulturního léta a jednou z řady akcí, kterou Památník připravuje.

 

103

 

Foto: René Volfík

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.