pátek, 06 květen 2022 08:47

FOK v sobotu s klavírním recitálem Adama Skoumala. Zaznějí i premiéry jeho skladeb

Autor:

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK nabídne publiku recitál klavíristy a skladatele Adama Skoumala v cyklu Světová klavírní tvorba. Ten v programu uvede i vlastní skladby, mimo jiné premiéru klavírního cyklu Historky ze staré Prahy. Koncert se bude v pražském Rudolfinu konat zítra, v sobotu 7. května, v 19:30 hodin.

 

99

 

Klavírista a skladatel Adam Skoumal je hudebními kritiky označován za neoromantika, který se ve svých kompozicích drží tonality a klasických forem, někdy „lehce exotikou okořeněných“. Svá díla pravidelně zařazuje na vlastní sólová vystoupení a navazuje tak na historickou tradici skladatelů-interpretů. Ani tentokrát tedy nebude chybět Skoumalova autorská tvorba, zazní skladba Berceuse, a především premiéra nového cyklu Historky ze staré Prahy.

V roce 2016 jsem napsal na objednávku soutěže Pražského jara skladbu Kejklíř. K mé radosti si několik pianistů skladbu ponechalo v repertoáru, a proto mě napadlo připsat Kejklíři další dvě postavy, aby na koncertech nemusel ‚vystupovat‘ sám. Odteď mu tedy budou dělat společnost další středověcí kumštýři: Šašek a Alchymista. Vznikl tak cyklus se samostatným názvem,“ říká k cyklu Historky ze staré Prahy Adam Skoumal.

Dále ve Skoumalově recitálu zazní Largo ze Sonáty BWV 529 Johanna Sebastiana Bacha, poetická Sonáta č. 30 E dur Ludwiga van Beethovena, výběr z cyklu Novelletty od Roberta Schumanna a impresionismem prodchnutý cyklus Jaro Josefa Suka.

 

100

 

Vedle Bachových, Beethovenových a Schumannových děl tak uslyšíme vzácně prováděný klavírní cyklus Jaro Josefa Suka, ale také Skoumalova vlastní díla. Vedle kolébavé Berceuse i světovou premiéru nového cyklu Historky ze staré Prahy,“ dodává dramaturg FOK Martin Rudovský s tím, že Světová klavírní řada se tak rozšíří o další pozoruhodnou tvorbu, navíc s ikonickým názvem, jelikož se premiéra odehraje na Starém Městě pražském a pod hlavičkou FOK, který vybízí umělce ke skládání pražských kusů. Adam Skoumal se objeví i v příští sezóně FOK, a to 15. listopadu, kdy doprovodí v kostele svatých Šimona a Judy svého dobrého přítele, houslistu Milana Al-Ashhaba.

 

010

 

Foto: archiv A. Skoumala

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.