úterý, 03 květen 2022 14:35

Festival komorní hudby Český Krumlov od června do srpna

Autor:

Pořadatelé představují už šestatřicátý Festival komorní hudby Český Krumlov, který se bude konat od 24. června do 3. července. Jako bonus je na programu ještě provedení opery Franze Ferdinanda Arbessera Mocí Kupida a Hymenea svatba šťastně zařízena ve dnech 12. a 13. srpna.

 

87

 

Zvlášť v posledních letech se Festival komorní hudby snaží připomínat jedinečné, namnoze neznámé hudební souvislosti Českého Krumlova, a takto napomáhat k hledání hlubších vrstev místní identity,“ uvádí dramaturgie. Letošní ročník proto nabídne hned několik koncertů, jejichž program bude vytvořen speciálně pro tento festival, a to s jasnými historickými vazbami k místnímu kulturnímu životu.

V rámci Barokní noci bude provedena francouzská komická zpěvohra La fausse magie, jejíž orchestrální úprava nepochybně zazněla při letním pobytu panstva v českokrumlovském zámku v roce 1780. Na zcela jinou podobu hudebního dění spojeného s knížecím dvorem poukáže volně přístupné soirée, při němž Jazzband schwarzenberské gardy oživí repertoár z hudebního archivu tělesa, které v Českém Krumlově pod tímto názvem působilo mezi světovými válkami.

 

103

 

Slavností závěrečný koncert připomene v novodobých světových premiérách výběr z duchovních kantát Arnošta ze Schwarzenbergu, někdejšího rábského biskupa, ale zároveň i náruživého hudebního amatéra, zpěváka a příležitostného skladatele, od jehož smrti vloni uplynulo dvě stě let.

K pozoruhodným, ale málo známým etapám českokrumlovské minulosti patří starší historie místního kina. V podstatě neznámým faktem je i skutečnost, že se do dnešních dnů dochovala část hudebnin, které zde byly využívány před zavedením zvukového filmu. „Při příležitosti 111. výročí založení tohoto kina proto chceme uskutečnit projekci němé filmové komedie s Vlastou Burianem Milenky starého kriminálníka s živým doprovodem komorního hudebního tělesa v původním zdokumentovaném složení,“ zvou pořadatelé.

 

101

 

Děj chystané barokní opery, kde hrají významnou roli věštby a kouzla tajemné cikánky, přivedl pořadatele k myšlence připomenout úlohu romské kultury v novější historii Českého Krumlova. Nejvýrazněji bude tyto vlivy akcentovat koncert Jazz nad Vltavou, při němž společně vystoupí jazzový flétnista Jiří Stivín s místní romskou kapelou Cindži Renta. Odrazy romských a španělských prvků v tvorbě skladatelů klasické hudby pak zčásti připomene i recitál polské houslistky Anny Gutowské, která pedagogicky působí na vídeňské Universität für Musik und darstellende Kunst.

Převážně duchovní hudbě sedmnáctého a osmnáctého století budou věnovány dva koncerty, které se uskuteční v adekvátním prostředí kostela Božího těla a Panny Marie Bolestné. Tvorbu pro ansámbl dobových dechových nástrojů zahraje soubor Capella Ornamentata, na varhanním koncertu se krumlovskému publiku představí dvojice renomovaných hudebníků, varhaník Pavel Černý a hráč na barokní trubku Jaroslav Rouček.

Významnou prioritou festivalu je rovněž podpora mladých talentovaných umělců. K těm patří i kytaristka Nina Havelková, která se po několikaletém studiu v Itálii vrací na česká pódia a spolu s harfistkou Barborou Plachou se ujme programu letošního nokturna,“ uzavírá svou pozvánku festival. Více informací najdete zde.

 

102

 

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.