pondělí, 02 květen 2022 11:05

Ensemble Inégal ve středu na pardubickém zámku

Autor:

Festival Pardubické hudební jaro směřuje ke svému závěru. Jednu z posledních příležitostí užít si festivalový koncert představuje vystoupení souboru Ensemble Inégal ve středu 4. května od 19 hodin na pardubickém zámku. Jako sólisté vystoupí sopranistky Gabriela Eibenová a Lenka Cafourková, tenorista Tobias Hunger a barytonista Tadeáš Hoza.

 

300

 

Na programu koncertu zaznějí tři vybrané anthemy ze sbírky Chandos Anthems Georga Friedricha Händela. Tento známý skladatel, ačkoli původem německý rodák, se po cestách Evropou nakonec usídlil v Anglii. Zde zkomponoval svá vrcholná díla, mezi která se řadí i právě výše zmíněné Chandos Anthems z let 1717 až 1718. Jde o zhudebnění žalmů zkomponovaných na anglické texty pro hraběte Chandose, který mladého Händela v té době zaměstnával.

Obsazení není tak okázalé jako například u známějších Korunovačních anthemů,“ uvádějí pořadatelé. Důvodem je méně prostorné místo jejich prvního provedení. Händel se většinou omezuje na tříhlasý sbor (soprán, tenor a bas) včetně sólistů a orchestr složený ze smyčců bez viol, hobojů, fagotu a bassa continua. Všechny anthemy, které soubor přednese, jsou tvořené podobným způsobem – na úvod zazní orchestrální předehra a po ní se střídají sólové a sborové úseky, kterými je většinou anthem zakončený.

 

Foto: fb festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.