úterý, 26 duben 2022 08:57

Právě začíná Košické hudební jaro

Autor:

Státní filharmonie Košice zve na šestašedesátý ročník mezinárodního festivalu Košické hudební jaro (Košická hudobná jar – KHJ). Do světa klasické hudby, ale i jazzu návštěvníky zavedou francouzský harfista Xavier de Maistre, dirigent Finnegan Downie Dear či mezzosopranistka Magdalena Kožená a Melody Makers. Festival začíná dnes, v úterý 26. dubna, v synagoze na Zvonárské ulici v Košicích od 19 hodin vystoupením francouzského smyčcového kvarteta Quatuor Arod a potrvá do 26. května.

 

3005

 

Festival Košické hudební jaro je pro Státní filharmonii Košice přirozeným vyvrcholením koncertní sezóny. „Hudba v těchto časech nejen povznáší, ale pomyslně pomáhá se na chvíli i vzdálit od reálného světa, dává naději. Jsem velmi rád, že se opět můžeme plně věnovat hudbě a předávat ji našim divákům živě. Ten pocit je zkrátka nezastupitelný. Hudbu děláme především pro diváky a jejich zpětná vazba je pro nás něco jako živá voda,“ uvedl šéfdirigent orchestru Robert Jindra.

Návštěvníky čeká série čtyř symfonických koncertů, na kterých bude hlavním aktérem Státní filharmonie Košice. Dva z nich povede Robert Jindra. Večer francouzské hudby 28. dubna zaujme českým klavíristou Markem Kozákem v Massenetově Klavírním koncertu a půvabnou Chaussonovou Symfonií B dur. „Na druhom koncerte košických filharmonikov so šéfdirigentom Robertom Jindrom sa po ich boku predstaví medzinárodne uznávaný francúzsky harfista, bývalý člen Viedenskej filharmónie Xavier de Maistre v interpretácii koncertu A. Mosolova (12. 5.),“ doplňuje dramaturgie.

 

204

 

Britský dirigent Finnegan Downie Dear uvede s orchestrem 5. května První symfonii „Titán“ Gustava Mahlera a festival uzavře 26. května Dvořákova kantáta Svatební košile pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta Zbyňka Müllera. Jako sólisté vystoupí Jana Sibera, Juraj Hollý a Boris Prýgl, spolu s nimi pak Český akademický sbor.

Festival Košická hudobná jar prinesie aj tento rok sériu komorných koncertov. V rámci celoslovenského projektu Piano Days sa v Dome umenia s atraktívnym programom predstavia klaviristi – rodák z Košíc Ivan Buffa s manželkou Dianou Buffa (2. 5.),“ uvádějí pořadatelé. Zajímavý prostor synagogy na Zvonárské ulici bude hostit ostatní tři komorní koncerty. Prvním bude právě dnešní vystoupení pařížského smyčcového kvarteta Quatuor Arod. Projekt s podtitulem Hudba útěchy představí 10. května cembalistka Barbara Maria Willi a hobojista Vilém Veverka. „Posledný koncert v synagóge predstaví slovenskú interpretačnú špičku – huslistu Milana Paľu, klarinetistu Martina Adámeka a klaviristku Katarínu Paľovú v projekte Večer slovenskej hudby (24. 5.), pripravený pri príležitosti 100. výročia Slovenského ochranného zväzu autorského (SOZA),“ doplňují organizátoři.

 

200

 

Mimořádnou událostí bude koncert mezzosopranistky Magdaleny Kožené, která se ukáže 18. května v nevšedním programu s Melody Makers Ondřeje Havelky.

 

301

 

Sprievodným podujatím festivalu KHJ bude koncert Speváckeho zboru slovenských učiteľov pri príležitosti stého výročia založenia tohto hudobného telesa, spolu s hosťujúcim komorným orchestrom Capella Istropolitana (15. 5.),“ uzavírá svou pozvánku Košické hudební jaro.

 

Foto: Miriama Fenciková, archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.