pondělí, 11 duben 2022 11:10

Janovy pašije Collegia 1704 zítra v Rudolfinu, poté v Drážďanech a Dortmundu

Autor:

Barokní orchestr Collegium 1704 pod taktovkou Václava Lukse předminulou neděli zahájil turné s Janovými pašijemi Johanna Sebastiana Bacha. Koncert v Maison de la Radio et de la Musique byl pro soubor historicky prvním vystoupením v Paříži a jeho záznam odvysílá stanice France Musique 26. dubna. Zítra v 19:30 hodin stejným dílem vyvrcholí sezóna 2021/22 v pražském Rudolfinu. O den později se mohou na závěrečný koncert cyklu Hudební most Praha–Drážďany těšit návštěvníci drážďanského Annenkirche, na Velký pátek prožije hluboké emoce velikonočního příběhu publikum v dortmundském Konzerthausu. Turné navazuje na březnové koncerty v Praze a Drážďanech na podporu Ukrajiny – díky nim se Collegiu 1704 podařilo získat pro sbírku SOS Ukrajina organizace Člověk v tísni částku 250 000 Kč na humanitární pomoc. Každému, kdo přispěl, soubor děkuje.

 

00002

 

Po třech březnových představeních opery Alcina Georga Friedricha Händela v Opéra Royal ve Versailles, která sklidila skvělé kritiky předních francouzských deníků a hudebních časopisů a ke kterým neplánovaně přibylo také vystoupení pro účastníky právě probíhajícího summitu lídrů EU, zažilo Collegium 1704 svůj pařížský debut. „Janovy pašije jsou dílem, které Collegium 1704 provází od doby jeho vzniku v roce 2005 a mně osobně je toto dílo obzvlášť blízké. Díky Janovým pašijím se mi otevřel v době mých studií nekonečně bohatý svět duchovní hudby Johanna Sebastian Bacha, jehož objevování se mi stalo nikdy nekončící cestou,“ říká dirigent Václav Luks.

 

00001

 

Bachovy Janovy pašije uvedl soubor v Praze naposledy v roce 2017 pod vedením dirigenta Larse Ulrika Mortensena. Spolu s druhými kompletně dochovanými Matoušovými pašijemi patří ke stěžejním Bachovým dílům a jsou specifickým druhem velkolepé pašijní kompozice pro sóla, sbor a orchestr. Textová různorodost Janových pašijí odráží mnohovrstevnatost skladatelovy hudby a působivě zprostředkovává příběh Ježíšova umučení a smrti.

„Partu Evangelisty se opět ujme německý tenorista Sebastian Kohlhepp, který patří k nejvyhledávanějším pěvcům své generace. Jako Evangelista v Janových pašijích J. S. Bacha účinkoval např. s Akademie für Alte Musik pod taktovkou Reného Jacobse, podílel se i na nahrávce tohoto provedení,“ uvádějí pořadatelé. Tenorové árie zaznějí v podání Tobiase Hungera. Jeho sólová vystoupení na koncertech Collegia 1704 v této sezóně získala zaslouženou pozornost – své brilantní koloratury předvedl v Bachově Vánočním oratoriu i v Zelenkově imaginární mši Missa 1724. Belgická sopranistka Sophie Junker i německá altistka Henriette Gödde jsou návštěvníkům koncertů Collegia 1704 také dobře známé – Sophie Junker účinkovala v provedení Janových pašijí v roce 2017, Henriette Gödde se představila v této sezóně v Mozartově Requiem. Poprvé v České republice vystoupí na tomto koncertě dva němečtí pěvci – basista Matthias Winckhler, v jehož podání uslyšíme part Ježíše, a barytonista Christian Immler, který ztvární Piláta.

 

00004

 

Koncerty 4. sezóny komorního cyklu Collegia Vocale 1704 ve Vzletu:

21 | 4 | 2022 Con bravura! G. Ph. Telemann, J. S. Bach, A. Vivaldi

M. Koudelková, L. Mašek, M. Knoblochová

5 | 10 | 2022 For several friends – M. Locke, H. Purcell

H. Zemanová, J. Anýžová, H. Fleková, J. Krejča, P. Kornfeld

3 | 11 | 2022 Les concerts royaux – J.-Ph. Rameau, M. Marais, F. Couperin

J. Braná, J. Keglerová, M. Srovnal

2 | 12 | 2022 Musica iberica – F. Correa de Arauxo, J. B. Cabanilles

Collegium Vocale 1704 & Collegium 1704, Václav Luks – dirigent

 

Zkoušky na vlastní uši se konají vždy den před koncertem od 14 hodin ve Vzletu

 

Operní produkce – G. F. Händel: Alcina v koprodukci s ND Brno, Opéra Royal de Versailles a Théatre de Caen

05 | 05 | 2022 Théâtre de Caen

06 | 05 | 2022 Théâtre de Caen

17 | 02 | 2023 ND Brno

01 | 03 | 2023 ND Brno

 

Foto: Petra Hajská

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.