středa, 30 březen 2022 08:39

Zítra začíná Pardubické hudební jaro. Nabídne jedenáct koncertů a epilog

Autor:

Hudba Antonia Vivaldiho zahájí festival Pardubické hudební jaro. Zítra v 19 hodin se bude v Sukově síni pardubického Domu hudby konat slavnostní Zahajovací koncert, jehož hostem bude Josef Špaček, kterého doprovodí soubor Barocco sempre giovane. Festival s jedenácti koncerty potrvá do 11. května a nabídne ještě epilog v sezemickém kostele Nejsvětější Trojice 15. května.

 

8002

 

Pardubické hudební jaro je festival s dlouholetou tradicí a letos se koná už čtyřiačtyřicátý ročník. „Skutečnost, že se jedná o ročník se dvěma čtyřkami, se promítla i do dramaturgie zahajovacího večera. Pro zahajovací program byly vybrány dvě kompozice, které jsou výrazně ovlivněny čtyřmi částmi, konkrétně čtyřmi ročními obdobími. Snadno lze odtušit, že zazní Čtvero ročních dob od Antonia Vivaldiho, které patří k nejpopulárnějším a nejznámějším dílům klasické hudby,“ uvádějí pořadatelé. Druhou polovinu večera pak ovládne výrazně mladší kompozice, a to Čtvero ročních dob v Buenos Aires od Ástora Piazzolly, které zazní v úpravě pro smyčcové nástroje. Josefa Špačka doprovodí soubor Barocco sempre giovane, který lze považovat za rezidenční soubor festivalu a který letošním ročníkem předává pořadatelství pod křídla Komorní filharmonie Pardubice.

 

8003

 

Veliké pozornosti se těší rovněž koncert Orchestru Karla Vlacha s Jitkou Zelenkovou, dále pak také Koncert vítězů, při kterém se představí mladí umělci a kde vystoupí Václav Hudeček ve dvojroli moderátora a interpreta. Zájem veřejnosti jistě přitáhne také Závěrečný koncert se 4TETem na pardubickém letišti. Všechny tyto zmíněné koncerty jsou dle očekávání hlavními taháky letošního festivalu, ale za pozornost určitě stojí i ty další. „Například hned po Zahajovacím koncertu je dalším v pořadí koncert v Chrudimi, kde se v úterý 5. dubna v kostele Nanebevzetí Panny Marie představí soubor Martinů Voices a varhany rozezní tamní rodačka Daniela Valtová Kosinová. V podání Martinů Voices uslyšíme rozličná sborová díla, od renesančního Stabat Mater od Giovanniho Pierluigiho da Palestriny až po hudbu 20. století,“ říká manažer festivalu Jaroslav Šlais. Podrobný program festivalu najdete zde.

 

8000

7222

 

Foto: Daniel Havel, archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.