pondělí, 28 březen 2022 13:09

FOK poslední dva březnové večery s Lukášem Vondráčkem a Jacem van Steenem

Autor:

Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK opět přivítá klavíristu Lukáše Vondráčka. Večer nazvaný Lukáš Vondráček & Dvořák bude plný silných témat a velkých skladatelů. Vedle Dvořákova Klavírního koncertu zaznějí Janáčkova symfonická báseň Šumařovo dítě a symfonická báseň Césara Francka Psyché na motivy antické mytologie. Koncerty se budou konat pod vedením hlavního hostujícího dirigenta Jaca van Steena ve středu 30. a ve čtvrtek 31. března, vždy od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu.

 

6599

 

Poprvé jsem tento koncert nastudoval asi ve čtrnácti letech. Je to skutečný oříšek. Občas je téměř až nemožné zahrát některé jeho pasáže. Musím říct, že je jeden z těch technicky nejnáročnějších, které jsem kdy hrál. Zároveň je ale velmi lyricky a poeticky laděný,“ říká ke Dvořákovu koncertu Vondráček.

 

87

 

Večer zahájí symfonická báseň Šumařovo dítě Leoše Janáčka. Dílo bylo napsáno na motivy stejnojmenné tragické balady Svatopluka Čecha a vznikla v roce 1913. Výraznou roli zde mají sólové housle, kterých se ujme koncertní mistr FOK Roman Patočka.

 

88

 

Další skladbou večera bude symfonická báseň Psyché Césara Francka. Dílo z roku 1887 patří k nejrozsáhlejším symfonickým básním, které kdy byly napsány. Symfonická báseň Psyché je spíše kantáta, protože v úplně původní verzi obsahuje i sbory. FOK ji zahraje v orchestrální verzi, která se běžně uvádí. Byla napsána podle příběhu Éros a Psyché z řecké mytologie a je tedy plná smyslnosti a omamných francouzských melodií. „Sám Franck byl trochu poplašen, když slyšel, jak smyslnou hudbu složil. Jde o velmi živoucí, řekněme před-impresionistickou skladbu. V Praze tato hudba zatím moc nezní, myslím si, že Praha na Franckovu hudbu stále čeká, což je myslím velká škoda,“ dodává k Franckově skladbě dramaturg FOK Martin Rudovský.

 

Foto: Simon van Boxtel, Petra Hajská, Fb orchestru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.