pondělí, 28 březen 2022 11:05

Lednicko-valtický hudební festival posedmé. Letos na vlně Balkánu

Autor:

Pořadatelé sedmého ročníku Lednicko-valtického hudebního festivalu zvou na letošní program. Po loňském zaměření na baroko a hudbu Antonia Vivaldiho představí letos spíše hudbu romantickou a připomenou minulost moravských Charvátů – potomků Chorvatů, kteří přišli na území jižní Moravy na pozvání rodu Lichtenštejnů při ústupu před osmanskými vojsky.

 

9

 

K letošní dramaturgii má ředitel festivalu Jiří Partyka velmi osobní pouto, jelikož jeho prababička z matčiny strany pocházela z chorvatského rodu Mauričů. Možná právě proto je mu hudební energie jižanských zemí tak blízká, jak sám říká, a dodává, že mu bude velkým potěšením se o ni podělit a zprostředkovat ji prostřednictvím špičkových umělců ze zemí bývalého Jugoslávského království – Chorvatska, Srbska, Bosny a Hercegoviny a Slovinska. A to nejen během festivalového prologu v Hlohovci a Charvátské Nové Vsi a klasického podzimního programu, ale i v rámci přednášek a edukací rozšířených o školy ve zmíněných obcích, kde se děti dozvědí o historii svých předků.

Jednotlivými koncerty se bude jako nitka vinout hudba chorvatské skladatelky Dory Pejačević z přelomu devatenáctého a dvacátého století, kterou propojovaly s naší zemí přátelské vztahy s mecenáškou umění Sidonií Nádhernou a literáty jako Karl Kraus či Rainer Maria Rilke.

 

123

 

S dalším ročníkem nabídnou pořadatelé i jedno nové koncertní místo – jen několik kilometrů jižně od současné Břeclavi se v raném středověku nacházelo rozlehlé hradiště Velké Moravy. Zřejmě po staletí existující jeho pozůstatky daly vzniknout názvu místa „Pohansko“. Právě zde si nechal polní maršál Jan I. Josef z Lichtenštejna v letech 1810–1812 vystavět podle plánů architekta a knížecího stavebního ředitele Josefa Hardtmutha lovecký zámeček stejného jména. „A přesně tento jedinečný zámeček a jeho genius loci Vám představíme nádhernou hudbou v podání dvou skvělých chorvatských hudebníků – Aljoši Juriniće a Latici Anić,“ uzavírá svou pozvánku Jiří Partyka. Podrobný program festivalu najdete zde.

 

Foto: Fb Chicago Sinfonietta, archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.