pondělí, 21 březen 2022 12:36

Collegium 1704 zítra v Rudolfinu pro Ukrajinu. Pozítří v Drážďanech

Autor:

Zítřejší abonentní koncert Collegia 1704 nazvaný Chiaroscuro veneziano představí hudbu benátských barokních mistrů. Od půl osmé zazní ve Dvořákově síni Rudolfina výběr z Monteverdiho sbírky duchovních madrigalů Selva morale e spirituale, doplněný žalmem Francesca Cavalliho a mší Giovanniho Felice Sancese. Stejný program uslyší o den později diváci v drážďanském Annenkirche v rámci Hudebního mostu Praha–Drážďany. Výtěžek z obou koncertů daruje Collegium 1704 organizaci Člověk v tísni na sbírku SOS Ukrajina.

 

02CollegiumVocale1704cPetraHajska

 

Krása benátské hudby je oslavou lidského ducha a nemůže být většího kontrastu než válečné utrpení, jehož jsme svědky v těchto dnech na Ukrajině. Doufáme, že výtěžek ze vstupného alespoň trochu pomůže zmírnit strasti obyvatel Ukrajiny postižených ruskou okupací,“ říká dirigent Václav Luks.

Dva ze skladatelů, jejichž díla na koncertě zaznějí, byli svým životem a tvorbou úzce spojeni s Benátkami, mocnou republikou na laguně, která patřila v té době k nejvýznamnějším italským hudebním centrům. Claudio Monteverdi působil až do své smrti jako maestro di capella v benátské bazilice svatého Marka, kde k jeho studentům patřil i Francesco Cavalli, který se zde později stal varhaníkem a poté vrchním kapelníkem. Giovanni Felice Sances oproti nim působil v Benátkách poměrně krátce a většinu kariéry spojil s Vídní, kde se uplatnil u císařského dvora.

 

C1704VaclavLukscPetraHajska

 

Soubor uvádí, že program koncertu tvoří skladby s duchovní tematikou – ve všech případech jde o zhudebnění biblických textů nebo o části mešního ordinária. Známá a u posluchačů na celém světě oblíbená díla jako Beatus vir, Dixit Dominus či Gloria z Monteverdiho sbírky Selva morale e spirituale doplní raritnější skladby jako Cavalliho zhudebnění žalmu Lauda, Jerusalem pro dva sbory a Sancesova mše Missa Sanctae Mariae Magdalenae. Všechny skladby nápaditě pracují se sborovou technikou a můžeme v nich obdivovat oslnivou bohatost a různorodost italské barokní hudby sedmnáctého století.

 

Foto: Petra Hajská

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.