neděle, 20 březen 2022 09:00

Pondělní SOČR se Sylvestrovem a Wagnerovou Valkýrou

Autor:

Symfonický orchestr Českého rozhlasu a jeho šéfdirigent Alexander Liebreich na pondělí 21. března připravili jedinečný koncert. V úvodu jako výraz solidarity a podpory ukrajinskému lidu zazní Tichá hudba Valentyna Sylvestrova. Bezprostředně poté se vnoříme do atmosféry prvního dějství Wagnerovy opery Valkýra. Sóla přednesou přední wagnerovští pěvci, mezzosopranistka Stefanie Irányi, tenorista Christian Elsner a basista Franz-Josef Selig. Koncert se bude konat ve Dvořákově síni Rudolfina od 19:30 hodin. Přímý přenos vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur ve středu 23. března od 20 hodin.

 

0099

 

V původním programu figurovala na prvním místě Symfonie č. 39 g moll Josepha Haydna. Z pochopitelných důvodů však místo ní zahraje SOČR dílo nejvýznamnějšího žijícího skladatele současné Ukrajiny Valentyna Sylvestrova,“ vysvětluje dramaturgie. Kyjevský rodák o své hudbě říká, že není „nová“, ale že je odpovědí na už existující – ozvěnou toho, co už je. Podstatný byl v jeho uměleckém vývoji zlom na začátku sedmdesátých let, kdy se odpoutal od avantgardy, inspiroval se „polyfonií stylů“ a dospěl k nové jednoduchosti. Tichá hudba pro smyčce vznikla před dvaceti lety.

 

098

 

Valkýra je druhou ze čtyř částí operní tetralogie Prsten Nibelungův, rozměrné ságy, poprvé kompletně uvedené v roce 1876. Skladatel, dirigent a básník Richard Wagner přišel s vlastní novou koncepcí hudebního dramatu. Jeho díla vznikala v autorské představě o jednotě básnického slova, hudby, scény a herectví. Wagnerova výsostně romantická hudba fascinuje opojným a sugestivním symfonismem s pověstnými nekonečnými melodiemi, plným mystiky a velkých emocí a protkaným příznačnými motivy.

Tetralogii Prsten Nibelungův rozvrhl skladatel do čtyř večerů. Většinou se v divadlech uvádí s pauzami: po Zlatu Rýna následuje druhý den Valkýra, pak je jeden večer volno a po Siegfriedovi je před Soumrakem bohů ještě jednou volný večer.

 

00001

 

V prvním baladickém dějství opery Valkýra, odehrávajícím se za bouřlivé noci, vystupují jen tři postavy. Jednak lovec Hunding, dále jeho žena a neznámý cizinec, kteří k sobě pocítí náklonnost. Ukáže se, že Siegmund a Sieglinde jsou dvojčata. Sourozenci se poznají, vyznají si lásku a dopustí se incestu, při kterém je počat Siegfried,“ seznamují s dějem pořadatelé.

K provedení fresky, která začíná proslulou předehrou s motivem mohutné bouře, přizval Alexander Liebreich trojici předních wagnerovských pěvců. Hundinga ztvární basista Franz-Josef Selig, působící v nejproslulejších operních domech v Londýně, New Yorku a ve Vídni, kde spolupracoval s dirigenty, jakými jsou Sir Colin Davis, Ingo Metzmacher či James Levine. Role Siegmunda se ujme tenorista Christian Elsner, který mimo jiné vystupoval s Berlínskými filharmoniky pod vedením Sira Simona Rattla nebo Orchestrem lipského Gewandhausu pod taktovkou Herberta Blomstedta. Part Sieglinde zazpívá německá mezzosopranistka Stefanie Irányi, kterou už publikum rozhlasových symfoniků zná z provedení Zemlinského Šesti písní.

 

00003

 

00004

 

00005

 

Foto: Vojtěch Brtnický, Ellen Schmauss, Marion Köll, Christian Debus, Fb V. Silvestrova, Wikipedia

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.