čtvrtek, 17 březen 2022 08:01

Fantastická symfonie Kaspara Zehndera dnes v Košicích

Autor:

Státní filharmonie Košice přizvala na dnešní koncert ke spolupráci předního švýcarského dirigenta a flétnistu Kaspara Zehndera. Ten v místním Domě umění bude od 19 hodin dirigovat Dukasovo symfonické scherzo Čarodějův učeň, Jolivetův První flétnový koncert, v něž se představí Češka Sylvie Schelingerová, a závěr koncertu bude patřit Berliozově slavné Fantastické symfonii.

 

Kaspar-Zehnder2

 

Fantastická symfónia Hectora Berlioza je medzníkom vo vývoji svetovej symfonickej tvorby, skladateľ ňou založil nový myšlienkový smer. Vytvoril tzv. programovú symfóniu – tá podriaďuje hudobné stvárnenie mimohudobnému obsahu, ktorým môže byť príbeh, predstava alebo myšlienka,“ uvádí dramaturgie. Dílo nese podtitul Epizody ze života umělce a bylo inspirováno skladatelovou láskou k herečce Harriet Smithsonové.

Skladby Andrého Joliveta v čele s jeho Flétnovým koncertem jsou základem flétnového repertoáru dvacátého století. Skladatele zvuk tohoto nástroje fascinoval, považoval ho za jakýsi „dech života“ a spojoval ho s iluzí pradávných časů. Podle sólistky večera, Sylvie Schelingerové, není Jolivetova skladba typickým romantickým koncertem: „André Jolivet a ještě dříve Edgar Varèse představují flétnu v úplně jiném světle. Již od mala jsem milovala nahrávku v podání francouzského flétnisty Jean-Pierre Rampala a André Joliveta v roli dirigenta. Jsem moc ráda, že mám nyní možnost si tento koncert v Košicích zahrát. Moc se těším!“ uvedla ke koncertu Sylvie Schelingerová.

 

253

 

Paul Dukas je významnou osobností novější francouzské hudby. Charakteristickým znakem jeho kompozic je harmonická šíře, nápaditost a oslnivá instrumentace. Jeho nesporně nejpopulárnějším dílem je právě symfonické scherzo Čarodějův učeň z roku 1897 na námět stejnojmenné Goetheho balady.

 

koncert-17-marec1080x1080px

 

Foto: archiv filharmonie, Petra Hajská

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.