středa, 16 březen 2022 12:15

Klavírista Grigory Sokolov v pátek ve společenském sále Domu kultury města Ostravy

Autor:

Ruský klavírista Grigory Sokolov absolvoval více než tisíc koncertů po celém světě. Ve svých recitálech vtahuje posluchače do blízkého vztahu k hudbě, přesahuje hranice pouhého přednesu a vystoupení, aby odhalil její hlubší duchovní význam. Grigory Sokolov působí především jako sólový klavírista, poměrně málo nahrává a v posledních letech vůbec nekoncertuje s orchestry. Vidět jej hrát naživo nabízí program Janáčkovy filharmonie Ostrava v pátek 18. března od 19 hodin ve společenském sále Domu kultury města Ostravy. Během koncertu zazní Patnáct variací a fuga Es dur, op. 35 Ludwiga van Beethovena, Brahmsova Tři intermezza, op. 117 a Schumannova fantazie Kreisleriana, op. 16.

 

5000

 

Na rozdíl od mnoha pianistů se Grigory Sokolov také nejvíce zajímá o mechanismus a nastavení nástrojů, na které hraje. Tráví hodiny zkoumáním jejich fyzických vlastností, konzultacemi a spoluprací s klavírními techniky, aby dosáhl svých ideálních požadavků. „Na pochopení klavíru potřebujete hodiny, protože každý má svou vlastní osobnost a hrajeme spolu,“ vysvětluje Sokolov. „Partnerství mezi umělcem a nástrojem je kriticky důležité pro tok jeho hudebních myšlenek. Střídmým používáním pedálu vykouzlí vše od nejjemnějších tónových gradací až po nejodvážnější zvukové kontrasty,“ doplňují organizátoři.

Janáčkova filharmonie se vymezuje vůči jakémukoli násilí či aktivitě porušující lidská práva a svobodu. Nespolupracuje a nebude spolupracovat s nikým, kdo je zastáncem probíhajících útoků na Ukrajinu. Nadále však pokračuje v komunikaci s umělci ruského původu, kteří vyjadřují Ukrajině svou podporu. Tak, jak to učinili například šéfdirigent JFO Vasilij Sinajskij nebo dirigent Andrej Borejko, který ostatně vedl koncert věnovaný Ukrajině. „I přes současnou situaci jsme tedy o změně programu neuvažovali. Grigory Sokolov je osobnost silně humanisticky zaměřená, soustředěná pouze a jen na hudbu, odsuzující jakoukoli válku celou svou podstatou a svým uměním, naprosto neutrálním a pacifistickým životním postojem a v neposlední řadě i místem, které si pro svůj život téměř před třiceti lety vybral, italskou Veronou,“ sděluje ředitel JFO Jan Žemla.

 

Foto: Anna Flegontova

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.