úterý, 08 únor 2022 16:11

Olga Jelínková jako Lucie z Lammermooru od čtvrtka v Lipsku

Autor:

Sopranistka Olga Jelínková bude v produkci německé Oper Leipzig od čtvrtka 10. února zpívat další roli. Bude jí titulní postava šílené Lucie z Lammermooru ze stejnojmenné opery Gaetana Donizettiho. Hudebního nastudování se ujal Antonino Fogliani, režie Katharina Thalbach.

 

Olga-Jelnkov-foto-Ilona-Sochorov

 

Postava Lucie z Lammermooru patří ke skutečně nejvyšším metám sopránového koloraturního oboru. V Lipsku se jí chopí sopranistka, která budovala svou kariéru špičkové koloraturní pěvkyně trpělivě a s jistotou. Olga Jelínková se po nucené pauze, během které divadla v Sasku nehrála, vrací v plném lesku v prubířském repertoáru belcantového pěveckého oboru. „S Luciou di Lammermoor máme spojeny především neopakovatelné interpretace královen belcanta – Joan Sutherland, Marii Callas či Edity Gruberové,“ říká Olga Jelínková a dodává, že tragický osud mladé dívky ze šlechtické rodiny, inspirovaný skutečnou historickou událostí z roku 1669, propůjčuje její koloraturní pěvecké lince stále se stupňující závažnost, od zamilované dívčí radosti až po těžké schizofrenní stavy šílenství, geniálně zachycené každou jednotlivou hudební frází. Přestože je Lucia sotva odrostlé děvčátko, jejím interpretkám může být pouze ke cti nějaká ta vlastní životní zkušenost, protože interpretačně je to opravdu výzva. „Vtipné je, že do role mého milovaného Edgarda byl v lipském provedení obsazen zpěvák, který se jmenuje Arthur Espiritu, zatímco já se coby Lucia musím vdát za nenáviděného Artura… člověka to občas plete,“ žertuje sopranistka.

 

114

 

Olga Jelínková postavu Lucie z Lammermooru zpívala i před pěti lety v divadle v Olomouci, od té doby se přesunula z českých jevišť na ta německá, postupně působila zejména v Saarbrückenu, Mannheimu či Berlíně. V Opeře v Lipsku má dále ve svém repertoáru role, jako jsou Královna noci v opeře Kouzelná flétna, Violetta Valéry v opeře La traviata, ale i seznam wagnerovských rolí. „Richard Wagner uměl psát i pro lehčí hlasy, jako mám já. Lipsko je rodištěm Richarda Wagnera a v létě 2022 zde na jeho počest odehrají během tří týdnů všech třináct Wagnerových oper. Postupně mě tedy různé role v jeho operách opravdu čekají,“ doplňuje pěvkyně. Lipské reprízy Donizettiho Lucie z Lammermooru do konce sezóny najdete ZDE.

 

Foto: Ilona Sochorová, Facebook

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.