středa, 26 leden 2022 13:30

Musica non grata v Německu s hudbou terezínských autorů

Autor:

Opera Národního divadla v Praze přiveze hudbu terezínských autorů do Německého spolkového sněmu. Prostřednictvím projektu Musica non grata dostala příležitost připravit program vzpomínkového aktu konaného u příležitosti 77. výročí osvobození koncentračního tábora Osvětim. Akce se uskuteční 27. ledna pod kuratelou nové prezidentky Německého spolkového sněmu Bärbel Bas a tradičně se jí zúčastní nejvýznamnější zástupci politické moci Spolkové republiky Německo, prezident Frank-Walter steinmeier, německý kancléř Olaf Scholz a řada dalších. Zazní skladby Hanse Krásy a Leny Stein-Schneider. Vzpomínkový akt budou živě přenášet televizní stanice ARD a Phoenix a bude také ke zhlédnutí on-line na stránkách projektu www.musicanongrata.cz.

 

1005

 

Pražské Národní divadlo přiveze do Berlína hudbu Hanse Krásy a Leny Stein-Schneider. Oba umělce spojuje internace v koncentračním táboře Terezín. Jako sólisté se představí koncertní mistři Orchestru Státní opery, violoncellistka Štěpánka Kutmanová a houslista Radovan Šandera, dále violista Stanislav Svoboda a klavíristka Šárka Csölle Knížetová.

Českou republiku budou na akci reprezentovat český velvyslanec v Berlíně Tomáš Kafka, generální ředitel Národního divadla Jan Burian a umělecký ředitel opery Národního divadla a Státní opery Per Boye Hansen, který dodává: „Budujme za všech okolností a s plným nasazením dnešní společnost na respektu člověka k člověku. Takové je poselství projektu Musica non grata a já jsem velmi rád, že jej můžeme tlumočit na tak významném místě, jakým je Německý spolkový sněm. Navzdory všem tragickým momentům, které se vlily jako temné kaňky do mapy naší společné historie, najdeme v soužití Čechů a Němců v meziválečném Československu bezpočet příběhů přátelství a vzájemné inspirace. Musica non grata akcentuje a rozvíjí právě tento esenciální odkaz a já si velice vážím podpory a pozornosti, které se tomuto úsilí dostává ze strany Spolkové republiky Německo.

 

100

 

Projektu Musica non grata je čtyřletý program iniciovaný Operou Národního divadla a Státní operou, realizovaný za finanční podpory Spolkové republiky Německo ve spolupráci s německým velvyslanectvím v Praze. Propaguje tvorbu českých skladatelů a skladatelů vázaných na německy mluvící prostředí, kteří měli význam pro hudební život hlavního města první Československé republiky, zejména mezi léty 1918 až 1938. Řada z nich je přímo spojena s historií Nového německého divadla (dnešní Státní opery) a Národního divadla. Patří mezi ně především takzvaní „terezínští autoři“, Pavel Haas, Hans Krása, Gideon Klein a Viktor Ullmann, ale také Alexander Zemlinsky, Franz Schreker, Erwin Schulhoff, Rudolf Karel, Ernst Krenek, Jaromír Weinberger, Kurt Weill nebo Arnold Schönberg. Musica non grata přibližuje i dílo výjimečných skladatelek a zároveň průkopnic ženského uměleckého hnutí v období první republiky, jakými byly Ludmila Peškařová, Vítězslava Kaprálová, Ilse Weber, Sláva Vorlová nebo Julie Reisserová. Projekt usiluje o propojení umělecké realizace s vědeckým výzkumem. V letech 2020 a 2021 uspořádal více než dvě desítky koncertů, z toho téměř polovinu zpřístupnil divákům on-line. V roce 2022 chystá Musica non grata čtyři operní a operetní premiéry ve Státní opeře a Národním divadle pod režijním vedením Timofeje Kuljabina, Calixta Bieita, Martina Čičváka a Vladimíra Morávka.

 

 

Foto: Serghei Gherciu, Simone M. Neumann

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.