čtvrtek, 30 prosinec 2021 09:00

Dva silvestry Filharmonie Hradec Králové

Autor:

Filharmonie Hradec Králové přichystala v čele s dirigentkou Miriam Němcovou dva silvestrovské koncerty se shodným programem. První z nich – Malý Silvestr – se bude konat už dnes, a to od 18 hodin. Druhý – Silvestrovský koncert – přijde na řadu v pátek 31. prosince v 15 hodin. V sále Filharmonie Hradec Králové budou znít klasické operetní melodie autorů, jako jsou Nedbal, Piskáček, Fučík, Friml, Hála, Lehár, J. Strauss ml. či Kálmán. Coby sólisté vystoupí sopranistka Monika Sommerová a tenorista Michal Bragagnolo. Informace o dalších koncertech v lednu přinášíme níže.

 

200

 

V úterý 11. ledna bude FHK dirigovat Kaspar Zehnder a sólistou v Klavírním koncertu a moll, op. 54 Roberta Schumanna bude Igor Ardašev. Vrcholem večera bude Brahmsova Symfonie č. 2 D dur, op. 73.

Vyzvání k tangu, blues, take five, waltzu a boogie-woogie pro trubku ve třech laděních, křídlovku, kornet a symfonický orchestr. Tance století a filmová, muzikálová i písňová tvorba od světově nejhranějšího českého autora populární hudby.“ Tak pořadatelé popisují program koncertu nazvaného Century Dances – Zdenek Merta 70, který se bude konat ve středu 19 ledna. Orchestr povede Dan Kalousek a v průběhu večera vystoupí zpěvačky Zora Jandová a Esther Mertová, stejně tak Zdenek Merta, který bude hrát i na klavír. Na trubky, křídlovku a kornet zahraje Ondřej Jurčeka a na piano také Klára Gibišová.

 

201

 

Mimořádným koncertem, který FHK organizuje, bude vystoupení Českého filharmonického sboru Brno se sbormistrem a dirigentem Petrem Fialou, a to ve středu 26. ledna. Na programu budou skladby Bohuslava Matěje Černohorského, Antona Brucknera, Petra Fialy, Henryka Mikołaje Góreckého a Leoše Janáčka. Jako sólisté se představí sopranistky Pavlína Švestková a Marta Reichelová, altistka Marie Vrbová, tenoristé Tomáš Kořínek a Tomáš Badura, harfistka Pavla Kopecká, violoncellista Petr Nouzovský a na varhany bude hrát Martin Jakubíček.

 

202

 

V neděli 30. ledna bude sál FHK patřit komornímu koncertu v režii sopranistky Patricie Janečkové a varhaníka Petra Čecha, v jehož úpravě a ve společné interpretaci zazní Schumannův cyklus písní Láska a život ženy a kuplet Olympie z Offenbachových Hoffmannových povídek. Petr Čech přednese také Widorovu Varhanní symfonii č. 5 f moll, op. 42 č. 1.

 

205

 

Foto: Archiv KlasikyPlus, archiv Zdeňka Merty, archiv Českého filharmonického sboru Brno, Youtube

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.