neděle, 19 prosinec 2021 12:20

Pondělní SOČR vánočně v Anežském klášteře? Zrušeno...

Autor:

 

Vánoční koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu měl 20. prosince nabídnout hudbu časů odlehlých i zcela současnou. Měl se konat v Anežském klášteře od 19:30 hodin pod taktovkou hlavního hostujícího dirigenta Marka Šedivého. Kvůli covidu byl však aktuálně zrušen.

 

1

 

V programu neměla chybět sólová trubka – člen orchestru Marek Vajo pro posluchače vybral populární Koncert Es dur Jana Křtitele Jiřího Nerudy. Následovat měla lyrická meditativní kompozice Epifania od Pēterise Vaskse. Houslistka Olga Šroubková připravila Vivaldiho Koncert E dur Il riposo, concerto per il Santissimo Natale. A večer měla završit premiéra skladby Chlapeček a Dálka Jany Vöröšové na objednávku SOČRu, ve které se měl objevit také Dětský pěvecký sbor Českého rozhlasu pod vedením sbormistryně Věry Hrdinkové. Přímý přenos z Anežského kláštera nabízela stanice ČRo Vltava.

Koncert Es dur z Nerudova odkazu byl původně určený pro corno da caccia, roh s trumpetovým nátrubkem. Dnes se už téměř vůbec nehraje jinak než na trubku. „Marek Vajo, špičkový hráč orchestrální, komorní i sólový, mu jistě dodá náležitý mistrovský glanc,“ slibovala dramaturgie.

 

2

 

Hudba patrně nejvýznamnějšího současného lotyšského skladatele Pēterise Vaskse je naplněna lyrikou, duchovní hloubkou a vnitřní krásou. Název kompozice Epifania odkazuje k termínu popisujícímu zjevení božstva, v křesťanství ke svátku Zjevení Páně, tedy ke scéně uctívání právě narozeného Ježíše, Syna Božího, třemi králi. Přeneseně jde i o prozření, nové pochopení sebe sama.

Koncerty pro sólové nástroje s doprovodem Antonia Vivaldiho prošly na počátku osmnáctého století jako módní vlna postupně celou Evropou. Těžko dnes uvěřit, že po smrti upadl tento jedinečný tvůrce v zapomenutí. Název houslového koncertu, který měla přednést Olga Šroubková, odkazuje ke svátečnímu klidu vánočních dní, svátku Narození Páně.

 

3

 

Poslední dílo vánočního hudebního setkání bylo  soudobé, v premiéře. Skladbu pro dětský sbor a komorní orchestr napsala Jana Vöröšová na texty knihy Chlapeček a Dálka od Daisy Mrázkové. „Nadčasové vyprávění určené dětem i dospělým, odehrávající se v obrazech zimní krajiny, zpřístupňuje chápání přírodních jevů a přináší zamyšlení nad hlubším smyslem lidské existence formou poetické zkratky,“ uzavíral svou pozvánku SOČR.

 

Foto: archiv orchestru, Khalil Baalbaki, Mona Martinů

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.