pondělí, 22 listopad 2021 09:04

Komorní filharmonie Pardubice ve středu na počest sbormistrů

Autor:

Komorní filharmonie Pardubice ve středu 24. listopadu vzpomene mimořádným koncertem Pocta sbormistrům zesnulé kolegy, sbormistry Markétu Výbornou a Vlastislava Nováka. Na programu koncertu pořádaného ve spolupráci s Konzervatoří Pardubice jsou významná duchovní a vokální sborová díla. Jako první zazní varhanní úprava chorálu z kantáty Jesus bleibet meine Freude od Johanna Sebastiana Bacha v provedení Aleše Bárty. Následovat budou Biblické písně, op. 99 Antonína Dvořáka, při jejichž interpretaci se po boku Aleše Bárty představí mezzosopranistka Václava Krejčí Housková a basbarytonista Gustáv Beláček. Koncert začne v Sukově síni Domu hudby v 19 hodin a završí ho Requiem Gabriela Faurého.

 

5557

 

Faurého Requiem patří mezi nejvýznamnější hudební díla o smrti. Je to velkolepé dílo, které vzdává hold životu. Sám autor se prý nechal slyšet, že ho psal „pro radost“ a v plné víře v posmrtnou krásu věčného života. K provedení Faurého díla se kromě výše uvedených sólistů na jednom podiu sejdou hned tři sbory – Vysokoškolský umělecký soubor, Continuo Pardubice a Vlastislav Heřmanův Městec. Právě Vlastislav Heřmanův Městec vedla od sezóny 2013/2014 klavíristka a sbormistryně Markéta Výborná až do své náhlé smrti před dvěma lety. S dalšími dvěma sbory je spojen Vlastislav Novák. Vysokoškolský umělecký soubor v roce 1950 založil a stál v jeho čele až do roku 1993. S Continuem Pardubice se spojil v roce 2005 a vedl ho až do roku 2010, kdy sbor převzala současná sbormistryně, Novákova vnučka Lucie Gregorovič Fárová.

 

5558

 

Během koncertu budou Unií českých pěveckých sborů udělena ocenění in memoriam Markétě Výborné i Vlastislavu Novákovi za jejich činnost a přínos sborovému zpěvu. Vlastislav Novák by se právě v těchto dnech dožíval významného jubilea. „Původně jsme zamýšleli uspořádat koncert k jeho nedožitým devadesátinám, avšak nakonec se nabídlo spojit jej se vzpomínkovým koncertem na Markétu Výbornou, který jsme loni kvůli covidu nemohli uskutečnit. Vše se dobře potkalo a my jsme rádi, že jsme došli k současné podobě koncertu, který bude skutečnou poctou oběma sbormistrům,“ upřesňuje koncertní manažerka Vladislava Kopecká.

 

5556

 

555

 

Foto: archivy sborů - Vysokoškolský umělecký soubor, Continuo Pardubice a Vlastislav Heřmanův Městec

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.