středa, 17 listopad 2021 08:47

Dny soudobé hudby s posledními třemi koncerty

Autor:

Třemi posledními koncerty vyvrcholí od pátku do pondělí letošní dvaatřicátý ročník Dnů soudobé hudby. Festival pořádá Společnost českých skladatelů, jeden ze zakládajících členů Asociace hudebních umělců. Během listopadu přehlídka nabízí skoro sedm desítek skladeb od padesáti pěti autorů, z toho čtyřiačtyřicet premiér, většinou světových. Poslední koncerty se odehrají v Kaiserštejnském paláci na Malostranském náměstí v Praze, vždy od 19:30 hodin.

 

111

 

V pátek bude na programu pět světových premiér. Zazní rapsodie pro violoncello a harfu Kaliya lila Milady Červenkové v podání Jitky Vlašánkové a Kateřiny Valáškové, Dialogy pro dva kontrabasy Jiřího Laburdy zahrají Tomáš Karpíšek a Gonzalo Jiménez Barranco. Na provedení skladby Danksagung – Motive eines Lebens (Díkůvzdání – Motivy jednoho života) pro flétnu, klarinet, dvoje housle, violoncello a klavír od Jitky Koželuhové se budou podílet flétnista Jaroslav Pelikán, klarinetistka Ludmila Peterková, houslisté Viktor Mazáček a Jan Jouza, violoncellista Tomáš Strašil a za klavírem samotná autorka díla. Klarinetistka Eliška Brožková Pospíšilová s klavíristkou Andreou Mottlovou přednesou ve světové premiéře Podzimní rapsodii Jana Fily a Andrea Mottlová zahraje ještě skladbu Esperinos od Mariose Christou. Závěrem zazní in memoriam Sonata a tre Karla Husy v podání souboru Mucha trio.

 

115

 

V neděli 21. listopadu ve světových premiérách zaznějí Smyčcový kvartet č. 8 Šest skic, op. 177 Jaroslava Krčka v podání PiKap Quarteta nebo skladba pro čtyři ženské hlasy Žalobej Edvarda Schiffauera, kterou přednesou Kristýna Fílová, Miloslava Vítková, Petra Nová a Šárka Mistrová. V pražských premiérách to budou cyklus pro čtyři hlasy a flétnu Vítr Jana Vičara se stejnými protagonistkami, které na flétnu doplní Kristýna Farag, a dále věta pro saxofonové kvarteto s názvem Saxonet od Vojtěcha Mojžíše v podání souboru ATAM Saxophone Quartet, který přednese i Saxofonový kvartet Kateřiny Horké. In memoriam zazní Elegie pro vibrafon a marimbu Karla Husy, kterou zahrají Štěpán Hon a Oleg Sokolov, a koncert uzavře Concertino pro housle a komorní orchestr Pravoslava Kohouta. Sólového partu se ujme Leoš Čepický, Komorní orchestr studentů a pedagogů povede Petr Louženský.

 

113

 

Poslední, pondělní koncert přinese také několik světových premiér: Šest charakteristických kusů pro klavír Eduarda Douši přednese Eva Doušová, Sonátu pro housle a klavír Karla Janovického zahrají Jana Vonášková-Nováková a Petr Novák, Epigramy pro hlubší hlas a klavír na verše A. S. Puškina a J. Nerudy Jiřího Smutného zaznějí v podání Romana Janála a Barbory Krištofové Sejákové. Poslední jmenovaná umělkyně se zúčastní i poslední světové premiéry – Uspávanek pro soprán a klavír Luboše Sluky, kde doprovodí Helenu Hozovou. Česká premiéra čeká Trio španělských duchů Eleny Kiral, které přednese Trio Bergerettes, a in memoriam zaznějí skladby dvou autorů – Písničky na moravskou lidovou poesii pro baryton, mezzosoprán a klavír Jaroslava Šarouna ztvární Jan Janda, Tereza Smoláková a Petra Opočenská. Sonatina pro klavír Karla Husy bude patřit už zmiňované Barboře Krištofové Sejákové.

 

114

 

Foto: Wikipedia, Fb Andrey Mottlové, Fb Čro, Facebook - Koncert proti totalitě

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.