pátek, 29 říjen 2021 11:04

Festival Contempuls zítra pojedenácté

Autor:

Zítra, v sobotu 30. října, vstupuje pražský festival soudobé hudby Contempuls do druhého desetiletí své existence. Jedenáctý ročník se představí v oblíbené intenzivní a koncentrované formě minimaratonu, kdy v rámci jednoho večera zaznějí tři koncerty, a to v podání celkem čtyř ansámblů. Pořadatelé budou prezentovat hudbu současných autorů, která v Praze doposud nezazněla. Nedílnou součástí programu bude také světová premiéra. Trojice koncertů se bude konat v multifunkčním sále DOX+ v pražských Holešovicích od 18 hodin.

 

MEITAR-520-316

 

Zbrusu novou kompozici na objednávku festivalu napsala česká skladatelka Soňa Vetchá, jejíž tvorba na sebe oprávněně poutá čím dál větší pozornost. Tuto skladbu provede izraelský soubor Meitar Ensemble, který se na soudobou hudbu specializuje. Dále se posluchači v podání Meitar Ensemble mohou těšit na průřez jeho bohatým repertoárem, budovaným přímou spoluprací se současnými skladatelkami a skladateli, jako jsou Sarah Nemtsov, Philippe Leroux nebo Ruben Seroussi.

Festivalový program zítra začne v 18 hodin v holešovickém DOXu. Publiku soudobé hudby dobře známé kvarteto fama Q provede spolu s vokálním souborem Cappella Mariana skladbu ET LUX, hodinovou meditaci na útržky latinského requiem od žijícího klasika německé hudby Wolfganga Rihma.

 

101

 

„Představovat pravidelným návštěvníkům festivalu skladatele Kevina Volanse není nutné. Tvůrčí cestu v Jihoafrické republice narozeného irského autora, který byl hostem festivalu v roce 2016, nejlépe dokládá jeho kvartetní tvorba,“ uvádí dramaturgie s tím, že zatímco Smyčcový kvartet č. 1 White Man Sleeps, napsaný v druhé polovině osmdesátých let pro Kronos Quartet, odstartoval díky své přístupnosti a atraktivnímu užití africké tradiční hudby autorovu světovou proslulost, novější díla charakterizuje vysoká míra abstrakce a jistá neuchopitelnost. Smyčcový kvartet č. 12 je založený na střídání těkavých ploch pizzicato a dlouhých zadržovaných tonů. Volans ho napsal v roce 2016 pro Signum Quartet z Kolína nad Rýnem. A právě tento soubor, pyšnící se spoluprací s osobnostmi, jako jsou György Kurtág, Alfred Brendel nebo Jörg Widmann, nyní dílo představí v Praze. „V samotném závěru pak spojí síly s členy fama Q, ve společném provedení Volansova téměř zenového Smyčcového kvartetu č. 6 postaveného na střídání několika jednoduchých akordů mezi oběma soubory,“ zve na zítřejší trojici koncertů festivalový tým.

 

102

 

Foto: Anton Sládek, Irène Zandel, PKF

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.