čtvrtek, 21 říjen 2021 08:37

Balet Národního divadla moravskoslezského dnes a v neděli na dvou festivalech

Autor:

Soubor baletu Národního divadla moravskoslezského se představí na dvou festivalech. Dnes na přehlídce baletní tvorby českých divadel Dance Brno 2021 a poté v neděli 24. října, kdy vystoupí v polském Tarnově na desátém ročníku Mezinárodního festivalu tanečních divadel Otevřená scéna 2021. V obou případech divákům představí večer dvou současných choreografií s názvem Rossiniho karty. Ty jsou dílem Itala Maura Bigonzettiho a doplňují je existenciálně laděné Následky španělského choreografa Juanja Arquése.

 

Rossinihokarty2

 

Divadlo připomíná, že Rossiniho karty vznikly díky autorovu obdivu k dílu slavného italského skladatele (a na jeho hudbu), nechybí v nich humor a dají se označit za jednu velkou taneční hostinu. Představení Následky divákovi klade spíše otázky vedené obavou z následků našeho zacházení s přírodou. „Autor v minulých dnech svou choreografii znovu zkoušel a doplnil přímo u nás v Ostravě. Některé postavy tak mají nové obsazení a někteří tanečníci byli z dřívějších rolí přeobsazeni do jiných,“ prozradila šéfka souboru baletu NDM Lenka Dřímalová. Sám autor k současnému tvaru inscenace poznamenal, že oproti předchozí verzi došlo k prodloužení závěru s cílem dosáhnout jasnějšího sdělení. Současně chválí tanečníky NDM, u kterých pozoruje jednoznačný vývoj – zejména u těch, se kterými pracoval už na původní choreografii: „Když s nimi zkouším nyní, je to úplně jiná úroveň. Inscenace získala na kvalitě po všech stránkách,“ dodává Juanjo Arqués.

 

Rossinihokarty

 

Členové baletu NDM si už za dřívější ztvárnění rolí v obou choreografiích vytančili například cenu za kolektivní výkon na přehlídce českých souborů Balet 2019 nebo moravskoslezské Ceny Jantar; Koki Nishioka a Rita Pires dostali širší nominace na Ceny Thálie. Na domácí scéně v Divadle Jiřího Myrona diváci inscenaci mohou vidět 27. října a 10. listopadu.

 

Nasledky

 

„Sloganem jubilejního ročníku festivalu v polském Tarnově je Human Story – příběh o člověku zmítaném dilematy duše a důsledky svých etických voleb, studium lidské přirozenosti a identity vyjádřené tancem. Příběh o tom, co utváří člověka, co utváří jeho identitu a duchovní hodnoty,“ uvádí Lenka Dřímalová s tím, že tarnovská Otevřená scéna 2021 je projektem představujícím především současný tanec – tedy nejnovější inscenace; nechybí ale ani klasický balet a taneční představení pro děti. Festival se koná od 4. do 24. října a jeho součástí jsou i pracovní setkání tanečníků, workshopy, soutěž choreografií nebo setkání na téma terapie tancem. Už před dvěma lety tam soubor NDM slavil obrovský divácký úspěch s inscenací All That Jazz, Rock, Blues.

 

Foto: Serghei Gherciu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.