neděle, 17 říjen 2021 13:19

Kultura v srdci Prahy od středy podeváté

Autor:

Jednota pro zvelebení hudby v Čechách, spolek působící při Pražské konzervatoři, pořádá devátý ročník festivalu Kultura v srdci Prahy. Ten se bude konat v Koncertním i Divadelním sále Pražské konzervatoře od středy 19. října do čtvrtka 9. prosince. Představí se na něm mladé hudební naděje společně s významnými umělci a soubory. Středeční Slavnostní zahajovací koncert od 19 hodin tradičně připadne Symfonickému orchestru Pražské konzervatoře pod taktovkou Miriam Němcové. Ponese se ve slavnostní atmosféře k připomenutí životního jubilea dirigentky, která patří neodmyslitelně k hlavním osobnostem školy a jejího prvního orchestru. I proto byl program zvolen ze známých orchestrálních děl, jako jsou Slovanské tance Antonína Dvořáka, Čajkovského Květinový valčík, Uherské tance Johannesa Brahmse, Smetanovy symfonické básně Vltava a Šárka i Tance z Galanty, jejichž autorem je Zoltán Kodály.

 

113

 

„Tango Nuevo je název koncertu i souboru pěti našich špičkových interpretů, kteří ve čtvrtek 4. listopadu uctí 100 let od narození argentinského tvůrce stylu nové tango Ástora Piazzolly,“ zvou na druhý koncert pořadatelé. Účinkovat budou Ladislav Horák – akordeon/bandoneon, Jiří Vodička – housle, Ivo Kahánek – klavír, Petr Ries – kontrabas a Jaroslav Novák – kytara. S nimi se sólově představí vítěz posledního ročníku televizní show pro klasickou hudbu Virtuosos 4+, akordeonista Martin Šulc.

Večer v Divadle Na Rejdišti bude v pondělí 15. listopadu věnován inscenaci Nic dle bestselleru dánské spisovatelky Janne Teller, které pod vedením Tomáše Turka a Jana Potměšila připravili letošní absolventi hereckého oddělení konzervatoře.

 

114

 

Další koncert, tentokrát k Mezinárodnímu dnu studenstva, přivede v předvečer tohoto svátku, v úterý 16. listopadu, na pódium jak renomovaný soubor Josef Suk Piano Quartet, tak i jejich mladé následovníky ve společné interpretaci děl Josefa Suka, Vítězslava Nováka a Ludwiga van Beethovena.

„V dramaturgii festivalu nemůže chybět Laureátský koncert, a to ve středu 24. listopadu s prezentací mimořádně talentovaných a úspěšných hudebníků,“ informují pořadatelé s tím, že vystoupí například Ševčíkovo kvarteto, klarinetistka Gabriela Matoušková, akordeonista Martin Kot nebo Dechové trio žáků konzervatoře. Na závěrečném koncertu s názvem Vivat Mozart! Vivat Dvořák! ve čtvrtek 9. prosince se může publikum těšit na Smyčcový orchestr, který vede Chuhei Iwasaki, s pestrým programem zahrnujícím skladby jubilantů Mozarta, Dvořáka, ale také Haase a Holsta.

 

111

 

Foto: archiv Jednoty pro zvelebení hudby v Čechách, Fb Divadla Na Rejdišti

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.