středa, 13 říjen 2021 14:21

Lípa Musica v Žitavě a Teplicích s Kahánkem a Haasovci

Autor:

Dvacátý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se pomalu chýlí k závěru. Předposlední koncerty, které jsou na programu tento týden, zavedou festivalové návštěvníky do saské Žitavy a do lázeňských Teplic, kde se festival poprvé představí v Zahradním a plesovém domě. Na programu je vystoupení klavíristy Iva Kahánka, který společně s klarinetistou Irvinem Venyšem zahraje v česko-německém programu v pátek 15. října v sále žitavské radnice od 19 hodin. V sobotu 16. října se v Teplicích v 19 hodin uzavře působení uměleckého garanta, souboru Pavel Haas Quartet, který se v letošním roce poprvé na festivalovém podiu představí samostatně, a to s programem složeným z ikonických děl české kvartetní literatury.

 

Zittau-06IV07-151

 

„S Irvinem jsme blízkými přáteli už od školy. Myslím, že sdílíme mnoho společných hodnot a při společném koncertování pociťuju určitou uměleckou chemii, kterou člověk nemá s každým,“ uvádí k žitavskému koncertu Ivo Kahánek a dodává, že nabídku Lípy Musicy přijal jako příležitost si s Irvinem Venyšem pod delší době zahrát a současně představit tohoto výjimečného muzikanta festivalovému publiku. Program nazývá česko-německým hudebním dialogem, kde německou stranu zastupují Robert Schumann a Johannes Brahms, na té české stojí Antonín Dvořák, Leoš Janáček a Bohuslav Martinů. „Zejména v ‚české‘ části koncertu však nebude nouze o, řekněme, hudební překvapení,“ prozrazuje klavírista a má na mysli zejména výběr z Dvořákových Poetických nálad pro klavír, skladby krásné, ale ne příliš často hrané, nebo Janáčkovu původně houslovou Sonátu v transkripci pro klarinet a klavír. „Tu, pokud vím, od nikoho jiného než od Irvina Venyše v této verzi neuslyšíte,“ uzavírá Kahánek své pozvání na koncert.

 

Foto-Michael-romanovsk-82-EpoqueJazzDock-DSC06613

 

Poslední, třetí festivalové zastavení Pavel Haas Quarteta se bude pohybovat ve světě hudby Smetany, Dvořáka a Janáčka, autorů, kteří psali historii nejen české, ale i světové kvartetní literatury. Zazní Druhý smyčcový kvartet Bedřicha Smetany, První kvartet Leoše Janáčka „Kreutzerova sonáta“ a slavný „Americký“ kvartet Antonína Dvořáka. „Když se nás zeptáte, co tato tři díla spojuje, tak všechna totálně předběhla svou dobu. Smetana posunul kvartetem d moll romantismus do dalšího století, Janáček novátorsky zpracoval téma žárlivosti, lásky, vraždy, smíření i odcházení z tohoto světa. A Dvořák? Jednoduše dokonalá skladba, kterou nelze než milovat!“ uvádí ke svému poslednímu letošnímu vystoupení Pavel Haas Quartet.

 

BO9R7610HerbertSlavik

 

Foto: Herbert Slavík, Michael Romanovský, Wikipedia

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.