pondělí, 11 říjen 2021 08:42

Norské inspirace Orchestru BERG a Berit Opheim dnes v DOX+

Autor:

Orchestr BERG dnes v holešovickém multifunkčním sále DOX+ od 20 hodin představí celovečerní dílo Lasseho Thoresena inspirované norským folklorem a přírodou. Společně s orchestrem vystoupí norská zpěvačka Berit Opheim. Ta se s lehkostí pohybuje nejen v oblasti lidové hudby, ale věnuje se i improvizaci, jazzu nebo hudbě středověku. Kompozice s tajemným názvem Løp, lokk og linjer vznikla na míru přímo pro ni.

 

7000

 

Ředitelka orchestru Eva Kesslová uvádí, že tímto koncertem chtěl orchestr loni v březnu slavnostně zahájit svou jubilejní, dvacátou sezónu. Po několika přesunech se termín koncertu shodou náhod trefil přesně týden před narozeniny skladatele Lasseho Thoresena. Orchestr BERG s ním tak symbolicky oslaví i toto výročí. Løp, lokk og linjer – v češtině přibližně Úprky, halekačky a linie – je jedním z Thoresenových nejvýznamnějších děl. „Svět lidové hudby se tu setkává se zvuky přírody i komplexním světem soudobé hudby. Je tu slyšet zpěv ptáků, bučení krav, halekání pastevců, objeví se také zvuk tradičních norských houslí nebo energické dupání nohou do rytmu,“ doplňuje Peter Vrábel, dirigent a umělecký šéf Orchestru BERG.

Pořadatelé uvádějí, že středobodem celého večera bude zpěvačka Berit Opheim, pro kterou Lasse Thoresen tuto celovečerní kompozici vytvořil. Její plný hlas, se kterým zachází s neuvěřitelnou lehkostí a virtuozitou, vynikne nejen v lidové hudbě, na kterou se specializuje především. Vedle toho se zabývá jazzem, improvizací nebo současnou hudbou, byla také členkou světoznámého Tria Mediæval, které se věnuje hudbě středověku.

 

7001

 

Foto: Pixabay, Kjell Bitustøyl

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.