čtvrtek, 30 září 2021 08:53

Centrum Opavy v pátek obsadí žáci ZUŠek

Autor:

To nejlepší, co vzniklo v uplynulém, epidemií a distanční výukou poznamenaném školním roce, představí žáci a učitelé Základní umělecké školy Opava. V pátek 1. října vystoupí na akci Colours of ZUŠ III, která se už tradičně koná pod hlavičkou celostátního festivalu ZUŠ Open a navíc je součástí festivalu Bezručova Opava. Na čtyřech scénách rozprostřených od školní budovy ve Dvořákových sadech, před Obecním domem, pod Ptačím vrchem až ke kostelu sv. Janů vystoupí od dvou hodin odpoledne mladí hudebníci i tanečníci, připraveny jsou také ukázky literárně-dramatického oboru a výtvarné akce i workshopy. Akce vyvrcholí pod Ptačím vrchem koncerty opavské folk-rockové kapely Jarem být od 18 hodin a převážně dámské kapely interpretující lidové písně z celé Evropy BraAgas od 20 hodin.

 

6194

 

S rozmanitými žánry a nástroji se představí žáci a učitelé hudebního oboru. Vystoupí sóloví zpěváci a hudebníci s klasickým i populárním repertoárem, také menší soubory, například Kvartet příčných fléten, Cimbálová muzika nebo Ka-pe-la, i velké orchestry, akordeonový orchestr Andante, Dechový orchestr s doprovodem mažoretkové skupiny AMA, Kytarový nebo Smyčcový orchestr. Tanečnicím bude patřit prostor před Obecním domem, kde vystoupí s bohatým repertoárem klasických, folklórních i moderních skladeb. Žáci literárně-dramatického oboru si připravili scénické čtení a chystají improvizační scénky po vzoru oblíbené Partičky. Výtvarný obor připravuje řadu otevřených workshopů pro veřejnost, které budou zaměřené na tvorbu textilních objektů, obří patchworkové deky a snímání ručních otisků z linorytových matric. Stranou hlavního programu budou k vidění nadrozměrné malby visící na budově Slezanky, které vznikly v rámci letního workshopu Markéty Jedličkové. Jsou inspirované původní historickou zástavbou.

 

6185Letošní programovou novinkou Colours of ZUŠ bude scéna a program spojený s kostelem sv. Janů. Trojice učitelů výtvarného oboru se ve spolupráci se spolkem Za Opavu angažuje v aktivitách za záchranu polozapomenutého kostela na křižovatce ulic Praskova a Nádražní okruh. Diváky tam čeká výstava kreseb, ve kterých se žáci snažili zachytit genia loci tohoto místa. V kostele se bude konat také jeden z workshopů a několik koncertů klasické hudby. Návštěvníci zároveň mohou přispět na obnovu kostela v rámci probíhající sbírky.

 

2428

 

6146

 

100

 

Foto: Fb ZuŠ Opava

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.