sobota, 18 září 2021 11:44

Zlatá Praha po osmapadesáté

Autor:

Přehlídka pořadů a filmů s tématy hudby a tance, Mezinárodní televizní festival Zlatá Praha, se letos bude konat po osmapadesáté, a to od středy 22. do soboty 25. září. Každý rok zasedá mezinárodní porota, která vybírá z přihlášených pořadů vítěze ve třech kategoriích, ve kterých udělí ocenění Český křišťál. Dále zvolí držitele hlavní ceny Grand Prix Golden Prague a zvláštního uznání se dočká i autor mimořádného uměleckého počinu. Další dvě ocenění rozdávají Česká televize a Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97. Diváci mohou filmy zhlédnout ve videotéce umístěné na Nové scéně, mohou se také osobně zúčastnit projekcí či festival prožít prostřednictvím ČT art nebo webu festivalu. Seznam všech pětadevadesáti nominovaných projektů s informacemi je k dispozici zde. Zahájení 58. ročníku se ujme houslista Václav Hudeček. Koncert živě přenáší Česká televize na programu ČT art ve středu od čtvrt na devět večer.

 

1003

 

„Existují-li díla, která spojují Prahu s celosvětovou hudební a divadelní kulturou, pak na prvním místě mezi nimi stojí bez nejmenších pochyb Mozartův Don Giovanni,“ lákají pořadatelé. Partnerské představení Zlaté Prahy se bude konat ve čtvrtek ve Stavovském divadle. V pátek bude Státní opera místem uvedení opery Rigoletto Giuseppe Verdiho.

 

1007

 

Páteční večer pak bude věnován skladateli Bohuslavu Martinů. Na Nové scéně Národního divadla diváci uvidí ukázky z koprodukčního cyklu symfonií Bohuslava Martinů s publicistickými vstupy dirigenta Jakuba Hrůši a muzikologa Aleše Březiny s názvem Šest symfonií Bohuslava Martinů. Poté se bude promítat slavnostní premiéra hraného dokumentu, který za přispění dvou vypravěčů provází diváka životem a dílem našeho skladatele. „Můj život s Bohuslavem Martinů je moderně natočený hraný dokument, který za přispění dvou vypravěčů provází diváka životem a dílem geniálního českého skladatele. Snímek se částečně opírá o stejnojmennou knihu, kterou napsala jeho žena Charlotte. Její vzpomínky přináší blízký pohled portrétovaného hrdiny a zároveň dávají filmu lidský rozměr. Druhým vypravěčem příběhu je Bohuslavův přítel a životopisec Miloš Šafránek, který se nešťastně zapletl s STB,“ uvádí Zlatá Praha. Film pochází z dílny Jiřího Hubače, Jakuba Sommera a Lukáše Csicselyho.

 

1004

 

Ve Státní opeře bude v sobotu odpoledne na programu výpravný pohádkový balet Petra Iljiče Čajkovského Spící krasavice v choreografii legendární primabaleríny Márcii Haydée.

Závěrečné předávání cen se v sobotu večer tradičně uskuteční na Nové scéně Národního divadla, odkud jej v přímém přenosu odvysílá Česká televize na ČT art. Na programu bude vystoupení bývalých absolventů a žáků Akademie múzických umění, kteří připomenou letošní 75. výročí založení této největší umělecké vysoké školy v České republice, představí se Smyčcové kvarteto Pavla Bořkovce, sólový klarinet, harfový kvartet a další. Program večera doplní fragment z nejnovější inscenace Petra Zusky, jednoho z nejznámějších současných českých choreografů v podání Pražského komorního baletu, adagio z pas de deux z baletu Don Quijote zatančí sólisté Moravského divadla Olomouc, představí se sólistky Národního divadla v Brně a slavnostní předávání cen pak uzavře pestrá akrobatická show Losers Cirque Company.

 

1005

 

Foto: Fb festivalu Zlatá Praha, Pixabay, archiv KlasikyPlus

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.