úterý, 14 září 2021 15:39

Lípa Musica s Musicou Bohemicou, Capellou de la Torre a premiérou v Horní Polici

Autor:

První festivalový víkend 20. ročníku MHF Lípa Musica nabídne odložený program z loňského ročníku, premiéru v poutním kostele v Horní Polici a návrat do České Kamenice. Z loňského roku je na programu přeložený projekt s Musicou Bohemicou Jaroslava Krčka, zazní písně Bohuslava Martinů i úpravy lidových písní. Jako sólisté vystoupí Anna Hlavenová a Martin Prokeš, a to v pátek 17. září v bazilice Všech svatých v České Lípě. Festivalovou premiérou bude sobotní koncert v kostele Navštívení Panny Marie v Horní Polici, kde zazní autentické provedení Růžencových sonát regionálního rodáka Heinricha Ignaze Franze Bibera v podání houslistky Lucie Hůlové Sedlákové a varhaníka Jaroslava Tůmy. V neděli se první festivalový týden uzavře koncertem prestižního německého souboru Capella de la Torre, který vystoupí v České Kamenici a uvede renesanční dechový program v dobové interpretaci. Víkendové koncerty doplní prohlídka poutního areálu v Horní Polici nebo fanfára z věže, která se Českou Kamenicí rozezní v neděli před koncertem.

 

10

 

Lidová píseň se pomalu vytrácí z našich životů, avšak jedním z bardů, který se hrdě bije už bezmála půlstoletí za její uchování, je Musica Bohemica a v jejím čele Jaroslav Krček - dirigent, skladatel, hráč na bezpočet hudebních nástrojů, zpěvák, hudební režisér, a dokonce i výrobce nástrojů. I ve svých dvaaosmdesáti letech připravil nový projekt, který vzdává hold lidové písni v úpravách, které jí vtiskl hudební skladatel Bohuslav Martinů a Krček sám. V sólových partech se představí nejen členka Krčkova ansámblu, ale i z jiných operních a koncertních pódií, teplická sopranistka Anna Hlavenková a s ní ředitel Lípy Musicy, tenorista Martin Prokeš. "Inspirativnějšího umělce než Jaroslava Krčka neznám. V uměleckém životě mě mnoho naučil, ale to hlavní, co neustále opakuje a čím se řídím, je jeho rada „buď k hudbě pokorná“ a všechno půjde samo. A ono jde,“ vyznává se Anna Hlavenková.

 

15

 

18. září se festival Lípa Musica poprvé představí v nově zrekonstruovaném mariánském poutním areálu v Horní Polici. Místní kostel Navštívení Panny Marie rozezní autentické nastudování Biberových Růžencových sonát, mysteriózní dílo, které má své kořeny právě v severočeském regionu, protože se v nedaleké Stráži pod Ralskem tento skladatel narodil. Výběr z díla rozjímajícího nad tajemstvími ze života Panny Marie pro festival nastudovali houslistka Lucie Hůlová Sedláková a varhaník Jaroslav Tůma. Půjde o autentickou interpretaci podle původního autorova předpisu s použitím barokních skordatur houslí a varhanního doprovodu na čerstvě zrekonstruovaný historický nástroj z dílny Vladimíra Šlajcha, který je jako jeden z mála ve střední Evropě vhodný pro dobovou interpretaci barokních děl. Barokní mariánský večer doplní promluva P. Stanislava Přibyla zamýšlející se nad hudebními, historickými a duchovními souvislostmi díla a komentovaná prohlídka zrekonstruovaného poutního areálu, která je v ceně vstupenky přístupná od 18 hodin.

„Na koncert v Horní Polici se velmi těším. Samozřejmě to bude jiný pocit při koncertním provedení než při nahrávání CD, které jsme zde absolvovali. Například taková jistá dávka adrenalinu, jestli se v průběhu věty nerozladí housle příliš nebo jestli snad dokonce nepraskne struna… Ale víme, do čeho jdeme, a cítíme se tam v tomto ohledu „jako doma“. Zároveň nás velice těší, že se Horní Police tímto zářijovým koncertem zařazuje k novým koncertním místům festivalu Lípa Musica. Nejen kvůli svým výjimečným varhanám, ale kvůli celému krásně zrekonstruovanému poutnímu areálu určitě stojí za to, aby místo žilo i hudebním životem,“ uvádí ke koncertu Lucie Hůlová Sedláková. 

 

14

 

První festivalový týden vyvrcholí v neděli 19. září v České Kamenici, kam festival zavítá teprve podruhé v historii. Pro místní goticko-renesanční kostel sv. Jakuba staršího je pro letošní rok připraveno setkání s německým hostem – Capellou de la Torre. Program zavede do časů, kterým vévodila renesance, do časů úsvitu novověku, kdy Evropou putovaly slavné kapely pištců povětšinou z Německa a vyhrávaly z věží kostelů podobných jako je českokamenický děkanský chrám. „Ano, v určitém okamžiku jsme si uvědomili, že jazzoví hudebníci a hudebníci staré hudby jsou tak trochu dvě strany jedné mince. Protože je tu tolik podobností. Na jedné straně jsou standardy a na druhé straně improvizace a zábava. Věřím, že hudba může oslovit každého, kdo se jí chce otevřít. A vždycky mě potěší, když mi lidé říkají, že je to skvělá hudba. A ne: Tohle je skvělá nová nebo stará nebo jakákoli jiná hudba,“ říká k interpretačnímu přístupu Katarina Bäuml, umělecká vedoucí souboru. Soubor představí celou plejádu zvukomalebných starých šalmajů, pommerů, bombardonů, hobojů, pozounů či dulcianů. Ať už název souboru odkazuje na slavného španělského hudebníka Francisca de la Torre, který proslul slavným kusem pro dechy Danza Alta, nebo na skutečnost, že staré dechové kapely hrávaly z vrcholků věží či balkonů, Triumf pištců navodí obojí, protože koncert předznamená skutečná fanfára z kostelní věže.

 

14

 

20. ročník festivalu Lípa Musica bude příští týden pokračovat koncerty v Doksech, Zahrádkách a v České Lípě.

 

Foto: archiv festivalu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.